Prognoza pogody na marzec jest fatalna! Wszystko przez niż znad Zatoki Fińskiej

Pixabay.com
Reklama
Wstecz

1 z 9

Dalej

Prognoza pogody na marzec jest fatalna. Wszystko spowodowane jest przez niż znad Zatoki Fińskiej. Wszyscy oczekujemy ciepłych dni. Kiedy najdzie wiosna i jak będą wyglądały następne dni?

Każda pora roku charakteryzuje się inną pogodą i godzinami, o których Słońce wschodzi i zachodzi. Wiosna przez wielu uważana jest za najpiękniejszą, ponieważ wtedy cała przyroda budzi się do życia. Występuje w strefie klimatu umiarkowanego i wyróżnia się rosnącą średnią dobową temperaturą. Prognoza pogody cechuje się w tym okresie umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego.

Wiosna astronomiczna następuje 21 marca, w momencie równonocy wiosennej. Od tego momentu Słońce przez pół roku oświetla mocniej naszą półkulę. Słońce przechodzi wtedy przez tzw. punkt Barana. Równonoc stanowi moment, w którym noc i dzień trwają po 12 godzin. Od tego momentu prognoza pogody jest coraz lepsza, temperatura wyższa. Wiosna kończy się w momencie przesilenia letniego.

W Polsce panuje zwyczaj topienia marzanny jako symbol rozpoczęcia kalendarzowej wiosny. Tradycja ta pochodzi jeszcze z czasów pogańskich. Marzanna to kukła nawiązująca do bogini, którą w sposób rytualny topiono, aby przywołać wiosnę. Chrześcijaństwo próbowało wytępić ten zwyczaj, jednak wszedł on w krew Polakom na tyle mocno, że jest uprawiany dotąd. Nawet w niektórych szkołach topi się wspólnie kukłę i wita nową porę roku.

Skąd biorą się pory roku? Jest to następstwo ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca. W połączeniu ze stałym nasileniem osi obrotu, warunki oświetlenia naszej planety zmieniają się w stałym rytmie, nazywanym rytmem rocznym.

Prognoza pogody na wiosnę może być mieszana. Koniec marca jest często wietrzny, a kwiecień znany jest ze słonecznych dni. Należy pamiętać, że noce mogą być mroźne aż do końca maja i czerwca, mimo że temperatura w dzień będzie wysoka. Bez wątpienia dobrą informacją jest to, że od 21 marca dni będą coraz dłuższe. Wynika to z faktu, że nasz kraj znajduje się na półkuli północnej i z każdym dniem coraz bardziej zbliża się ku Słońcu. Ponieważ promienie słoneczne padają u nas pod większym kątem, dni stają się coraz cieplejsze. Przedstawiamy prognozę pogody na następne dni oraz odpowiadamy na pytanie, kiedy przyjdzie wiosna.

Kliknij "Następna strona".

Następna strona