Burze wielokrotnie spustoszyły Polskę. Te najgorsze wyrywały drzewa z korzeniami

prognoza pogody
Pexels.com/Peter
Reklama
Wstecz

1 z 11

Dalej

Prognoza pogody to element wieczornych i porannych wiadomości, który warto śledzić, aby uniknąć starcia z niekorzystnymi warunkami. W historii Polski jest kilka przypadków agresywnych zrywów frontów burzowych, które pustoszyły niezabezpieczone tereny. Najgorsze przypadki wyrywały drzewa z korzeniami. Przedstawiamy najgorsze burze w historii Polski.

Prognoza pogody na najbliższe dni majowe nie zapowiada się spokojnie. Największe obawy meteorologów się potwierdziły i o ile w majówkę będzie jeszcze znośnie, tak w pierwszych tygodniach po długim weekendzie możemy spodziewać się mocnych opadów i nawałnic. Ciężko byłoby sobie zaplanować wyjazd bez wiedzy o pogodzie, jaka przywita nas w konkretnym miejscu. Warto zwracać uwagę na prognozy na wybrane dni, wtedy możemy przygotować się na wybryki, jakie szykuje dla nas natura.

Prognoza pogody wielokrotnie pozwalała uniknąć nieprzyjemnych sytuacji pogodowych, ale czasami, nawet jeśli zastosujemy się do zaleceń i zostaniemy w domu, możemy przeżyć stres związany z tym, co dzieje się za oknem. Tak często bywa w przypadku nawałnic i frontów burzowych, które czasami potrafią być niezwykle niebezpieczne, nawet dla osób przebywających w pozornie bezpiecznych domach i mieszkaniach. Podczas burzy bardzo ważne jest, aby wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne, a najlepiej w ogóle odciąć dopływ prądu, wypinając korki. Nieraz słyszy się o wyładowaniach elektrycznych, zwarciach i innych powikłaniach związanych z działalnością piorunów burzowych względem bloków i domów. Nie jest to zwykle niebezpieczne dla zdrowia, ale może zniszczyć infrastrukturę elektryczną w całym bloku, a nawet sprzęt podpięty do prądu, jeśli nie posiadamy odpowiednich zabezpieczeń np. w postaci listwy antyprzepięciowej.

W historii naszego kraju było kilka głośnych burz i nawałnic, które pustoszyły tereny swoją destrukcyjną mocą. W wiadomościach często słyszy się o zniszczeniach, utrudnieniach na drodze, połamanych drzewach, a nawet porażeniach w związku z intensywnymi wyładowaniami elektrycznymi pochodzącymi z nieba. Przebywanie na dworze podczas burzy jest szczególnie niebezpieczne, a zwłaszcza poruszanie się samochodem np. na leśnej drodze. Wystarczy sekunda, aby piorun uderzył w drzewo, które może runąć na jeden z pojazdów, lub na drogę powodując wypadek. Przedstawiamy kilka rzeczy, o których warto pamiętać podczas burzy. Niektóre z nich pozwolą uniknąć nieprzyjemności związanych z wybrykami pogody.

Kliknij "Następna strona".

Następna strona