Polsat ma tajemniczego właściciela. Szokujące fakty o Solorzu-Żaku

polsat
Youtube.com/Polsat
Reklama
Wstecz

1 z 9

Dalej

Polsat to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych stacji telewizyjnych. Powstał w 1992 roku. Był to pierwszy kanał komercyjny na rynku polskim. Założyciel i właściciel telewizji, Zygmunt Solorz-Żak, to niezwykle enigmatyczna postać. Przedstawiamy wszystkie tajemnice słynnego milionera. 

Polsat na początku swojej działalności emitował niezbyt wysublimowane programy. Ramówka pełna było disco polo oraz teleturniejów. Warto zaznaczyć jednak, że to na tym kanale wyemitowano pierwszy w Polsce talk-show "Na każdy temat", którego prowadzącym był Andrzej Woyciechowski. Była to rewolucja w polskich mediach. Wcześniej dostępne były tylko kanały publiczne. Prawdziwy moment zwrotny nastąpił, w momencie gdy Polsat otrzymał od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję emisji naziemnej w naszym kraju w 1993 roku. 

Warto wspomnieć, że Zygmunt Solorz-Żak 26 lat temu nie przypuszczał nawet, że jego pomysł i stacja osiągnie tak ogromny sukces. Ówczesna ekipa liczyła zaledwie 9 osób, a do dyspozycji mieli tylko dwie kamery. Wiele z tych osób jest związanych z Polsatem do dzisiaj. To siła zaparcia i wiara w powodzenie projektu spowodowały, że całe przedsięwzięcie się rozwijało. 

W 1994 roku oficjalnym znakiem kanału stało się słonce. Jak się okazuje, pracownicy Polsatu nazywają Zygmunta Solorza-Żaka dyrektorem słońca. Kim tak naprawdę jest właściciel stacji?

Zaczynał niepozornie, od małych biznesów, bez wyższego wykształcenia prawniczego czy ekonomicznego. Ukończył szkołę techniczną, a smykałkę do interesów miał od małego. Jednak nauczyciele uważają, że nigdy niczym się on nie wyróżniał. Używał też innego nazwiska i to kilkukrotnie. Do 1984 roku przedstawiał się jako Piotr Podgórski. Później wydało się, że to dane kolegi mieszkającego blok obok, urodzonego w tym samym roku, a nawet miesiącu. Dziś nosi jeszcze inne nazwisko, niezwiązane z tym, jakie odziedziczył po ojcu. 

Zygmunt Solorz-Żak od lat plasuje się na górze stawki na liście najbogatszych Polaków. Według "Forbesa" posiadał majątek warty 10,1 mld zł. Jest właścicielem Cyfrowego Polsatu, wyżej wspomnianej stacji Polsat, Plus Banku, Elektrimu, Superstacji, Aero2, Sferii oraz Portu Praskiego. Dlaczego nosi inne nazwisko? Co ukrywa przed światem i dlaczego jego postać jest tak tajemnicza? Na te i na inne pytania odpowiadamy w naszej galerii.

Kliknij "Następna strona".

Następna strona