Polacy podzieleni jedną drobną zmianą. Nic już nie będzie takie samo

Autor Paweł Rumiński - 8 Listopada 2018

Od 5 listopada br. wydawane są paszporty według nowego wzoru. Szczególnie duże kontrowersje wywołała jedna drobna zmiana wprowadzona przez MSWiA. Chodzi o wojskową dewizę "Bóg, Honor, Ojczyzna", która została wydrukowana na jednej z pierwszych stron dokumentu. Polacy żywo komentują w sieci użycie w tak ważnym dokumencie słów, które przez niektórych mogą zostać uznane za sprzeczne z ideą świeckiego państwa. Zobacz, jak wygląda nowy paszport na kolejnych slajdach naszej galerii.

Rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji od 5 listopada br. wydawane są paszporty według nowego wzoru. Wprowadzone przez resort nowe rozwiązania mają lepiej chronić jeden z najważniejszych dokumentów osobistych przed próbą podrobienia. Kolejne jego strony zostały przyozdobione wizerunkami postaci kluczowych dla procesu odzyskania przez Polskę niepodległości. Internauci zwracają jednak uwagę na całkiem inny szczegół.

-"Bóg, honor, ojczyzna" na nowych paszportach. Nowoczesne, świeckie państwo w całej okazałości... - ironizuje na Twitterze Robert Biedroń, zwracając uwagę na wojskową dewizę zapisaną na jednej z pierwszych stron nowego dokumentu.

-A można bez Boga? - pyta prof. Zbigniew Waśkiewicz, były rektor AWF w Katowicach.
Słowa nawiązujące do przekonań religijnych w oficjalnych państwowych dokumentach często budzą kontrowersje. Przedmiotem licznych debat pozostaje kwestia, do jakiego stopnia przestrzeń publiczna powinna być wolna od stwierdzeń narzucających konkretne poglądy religijne lub polityczne. Trudno się dziwić, że i tym razem użycie słowa "Bóg" w paszporcie zostało skrytykowane przez wielu.

Czy w przyszłości możemy się spodziewać większej ilości tego typu odwołań do Boga w państwowych dokumentach? Umieszczenie wojskowej dewizy w paszporcie to na pewno krok w tę stronę.

Fakt zmiany wyglądu dokumentu nie jest równoznaczny z koniecznością wymiany dotychczasowych paszportów przez wszystkich obywateli. Złożyć wniosek o wydanie nowego paszportu muszą jedynie osoby, których paszporty straciły ważność lub chcą wyrobić sobie ten dokument po raz pierwszy.

Na kolejnych slajdach prezentujemy, jak wygląda wzór nowego paszportu.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News