Paweł Adamowicz był wyjątkowym prezydentem. Wzruszające zdjęcia pokazują, jak żył

Autor Paweł Rumiński - 17 Stycznia 2019

Paweł Adamowicz spocznie w sobotę w Bazylice Mariackiej. Prezydent Gdańska zmarł w szpitalu, po tym jak został ugodzony nożem przez zamachowca, niejakiego Stefana W. Jego śmierć stanowi prawdziwy szok dla opinii publicznej w całej Polsce. Głos w tej sprawie zabrały już najważniejsze osoby w państwie (Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki), inni znani politycy (tacy jak Donald Tusk, Robert Biedroń czy Ewa Kopacz), a także gwiazdy jak choćby Monika Olejnik, Kinga Rusin czy Aleksandra Kwaśniewska. Czas poprzedzający pogrzeb Adamowicza niewątpliwie warto poświęcić na przybliżenie jego sylwetki. W tym celu zebraliśmy zdjęcia, które najlepiej oddają istotę jego prezydentury, jego system wartości oraz styl życia. Zapraszamy do naszej galerii!

Cała Polska wciąż nie może się otrząsnąć po śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Atak na polityka przy użyciu noża w trakcie 27. Finału WOŚP przeraził Polaków i zmobilizował środowiska opiniotwórcze do podjęcia debaty na temat agresji w świecie polityki. Przede wszystkim jednak wzbudził strach o życie ciężko rannego prezydenta. Niestety, lekarzom nie udało się go uratować. Paweł Adamowicz odszedł z tego świata po dramatycznej walce o życie. Kim był? Co po sobie zostawił?

Nie ulega wątpliwości, że Paweł Adamowicz nie był zwykłym samorządowcem. Funkcję prezydenta Gdańska pełnił przez ponad 20 lat, zwyciężając w wyborach sześć razy z rzędu. W trakcie jego prezydentury miasto przeszło znaczące przemiany, nie tylko pod względem zabudowy czy infrastruktury, ale także samej kultury sprawowania władzy. To jemu gdańszczanie zawdzięczają m.in. wprowadzenie tzw. budżetu obywatelskiego, a także programu mającego na celu zwiększenie przejrzystości działań urzędników.

Po śmierci prezydenta tysiące mieszkańców Gdańska wyruszyło pod ratusz, by pożegnać włodarza miasta. Zapalali znicze i słuchali przemówień jego bliskich współpracowników.

-Wcale nie wiedzieliśmy, że jesteśmy przez wiele lat z postacią pomnikową - stwierdził Jacek Taylor, wieloletni przyjaciel Pawła Adamowicza i były poseł.

Jakiego rodzaju prezydentem w rzeczywistości był Paweł Adamowicz? Co charakteryzowało jego styl sprawowania władzy, jego sposób bycia? Przedstawiamy zdjęcia, które najlepiej oddają istotę jego prezydentury oraz to, jak żył.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News