Franciszek ma się czego bać! Ciężkie oskarżenia nie przejdą bez echa

Papież Franciszek
Wikimedia
Reklama
Wstecz

1 z 9

Dalej

Papież Franciszek jest głową Kościoła katolickiego, który uchodzi za najbardziej konserwatywną instytucję na świecie. Niektóre wypowiedzi i czyny Papieża budziły niemałą kontrowersję, zarówno na łonie samego Kościoła, jak i wśród wiernych. Jak się okazuje, Papież może być zaniepokojony. Jego autorytet jest podawany w wątpliwość przez różne nieprzyjazne mu środowiska. Grupy te wysuwają ku niemu oskarżenia, które trudno zignorować. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zarzutom stawianym głowie Kościoła.

Papież Franciszek, czyli Jorge Mario Bergoglio, urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie. Jego życiorys bardzo dokładnie pokazuje, że w jego życiu wiara zawsze odgrywała ważną rolę. Franciszek podjął studia chemiczne, jednak już w 1958 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (jezuici), podejmując formację zakonną i studia seminaryjne. Wyjątkowo zdolnemu Bergoglio bardzo szybko udało się rozpocząć studia teologiczne.

Papież Franciszek zasiada na tronie biskupa Rzymu już od ponad 5 lat. Przez ten czas jego polityka i zachowania niejednokrotnie były szeroko komentowane przez media na całym świecie. Dla wielu jest autorytetem, a jego słowa na długo pozostają w pamięci wiernych, którzy biorą z niego przykład. Jednak niektóre wypowiedzi i czyny, których się dopuścił były na tyle kontrowersyjne, że wymagały późniejszego wytłumaczenia przez Watykan.

Jako biskup, zasłynął swoim skromnym stylem życia. Papież Franciszek cały czas przypomina wiernym, że Bóg szczególną opieką obdarza ludzi prostych i skromnych. Słowa wypowiadane przez niego świadczą o ubóstwie Kościoła i umiłowaniu silnej wiary i prostoty życia ewangelicznego. Jego cytaty niejednokrotnie uznawane były za rewolucyjne w historii Kościoła. Papieżowi nie raz również udało się swoimi wypowiedziami zszokować wiernych.

Głowa Stolicy Apostolskiej jest znana ze swoich nietypowych postanowień. Po objęciu władzy od razu wprowadził zmiany: nie chciał nosić butów papieskich czy jeździć luksusowymi samochodami. Można powiedzieć, że od pierwszych dni wyróżniał się na tle swoich poprzedników, co nie umknęło uwadze krytyków dopatrujących się podejrzanych zachowań Papieża.

Autor obrazoburczej książki "Papież dyktator" posłużył się pseudonimem Marcantonio Colonna, chcąc ukryć swoje prawdziwe nazwisko. W związku z tym Watykan wszczął prywatne śledztwo w poszukiwaniu prawdziwych danych osoby, która napisała oczerniającą papieża publikację.

- Teraz słyszę, że urzędnicy watykańscy przedstawili papieżowi listę sześciu nazwisk osób, które mogły napisać książkę. Nie sądzę, żeby w ten sposób szukali kogoś po to, by wręczyć mu nagrodę literacką - stwierdził anonimowy pisarz w rozmowie z czasopismem Catholic Herald.

Atmosfera wokół papieża jest nerwowa. Nie ma czemu się dziwić. Wcześniej Franciszek miał tylko kilku przeciwników wśród dziennikarzy. Nikt nie spodziewał się, że dojdzie do momentu, w którym zostanie wydana książka poruszająca tak drażliwe kwestie i stawiająca pod znakiem zapytania politykę Papieża. Jednak wszystko z dnia na dzień nabierało rozmachu. Zdziwienie wywołała też reakcja Vittorio Messori, dziekana włoskich watykanologów, który skrytykował chaos w Watykanie.
Książka Colonny to przełom na skalę światową. Stanowi nie spór teologiczny, artykuł czy felieton, a swoisty atak na pontyfikat Franciszka.

- Pod maską genialnego człowieka ludu skrywa się dyktator, który rządzi za pośrednictwem strachu. By uniemożliwić i odwrócić reformy, jakich od niego oczekiwano, zawarł on przymierze z najbardziej skorumpowanymi urzędnikami watykańskimi - pisze Colonny.

Pisarz uważa, że Franciszek jest zupełnie inny, niż przedstawiają go w mediach. Mówi o tym, że wizerunek nowoczesnego papieża wykreowano specjalnie, by zamydlić oczy ludziom. Jego zdaniem prawdziwa twarz głowy Kościoła to twarz dyktatora, osoby chciwej i żądnej władzy.

To niejedyne zarzuty stawiane papieżowi. Wiele innych środowisk również nie odnosi się do Franciszka zbyt przyjaźnie. Przedstawiamy kolejne znaczące grupy, które w mniej lub bardziej otwarty sposób występują przeciw papieżowi, a także bierzemy pod lupę powody, dla których zajmują takie właśnie stanowisko.

Kliknij "Następna Strona".

Następna strona