Jadowite pająki w Polsce. Ich ukąszenie może się skończyć tragicznie, widząc któregoś z nich lepiej uciekaj

Jadowite pająki występują również w Polsce
Imgur
Wstecz

1 z 7

Dalej

Jadowite pająki występują również w Polsce

Pająki wywołują strach, dreszcze i paraliż, a jeszcze gorsze konsekwencje mogą pojawić się po bolesnym ugryzieniu. Wbrew pozorom w Polsce łatwo spotkać jadowitego pajęczaka, spotkanie z którym może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. 

Pająki, których ugryzienie może skończyć się tragicznie w kilka minut, występują głównie w krajach egzotycznych oraz w Australii. Tamtejsze pajęczaki potrafią z łatwością upolować nawet jaszczurkę albo małego ssaka. Takich zwierząt nie znajdziemy w Polsce - całe szczęście - lecz i na naszym rodzimym podwórku możemy spotkać jadowitego osobnika. Spotkanie z nim może być wyjątkowo nieprzyjemne. 

Osoby, które cierpią na arachnofobię, trzymają się z dala od pająków i najczęściej nie grozi im nic poważnego. Jednak zwykła nieuwaga może nas sporo kosztować. Sam wygląd niektórych "stworów" budzi strach i wywoływać obawy, a każdy z nich zawiera jad - bez niego nie byłyby w stanie upolować żadnej swojej ofiary. U niektórych gatunków jest on silniejszy i niebezpieczny nawet dla człowieka.

Mowa tutaj na przykład o zawale - ze strachu lub o wstrząsie anafilaktycznym. Niewiele osób wie, że mogą być uczulone na jad pająka i prawda wychodzi na jaw dopiero w szpitalu. Zanim poszkodowany otrzyma pomoc, może być już za późno.

Na szczęście polskie jadowite pająki nie są tak niebezpieczne, by uśmiercać człowieka w ciągu kilku sekund, czy też po ich ukąszeniu konieczny jest przeszczep skóry i pojawia się martwica nadająca tylko do amputacji. Najczęstsze konsekwencje ugryzienia to bolesne bąble, wydzielina ropna i ból i paraliż ugryzionego miejsca. Nadal ma to jednak poważny wpływ na nasze zdrowie i może spędzać sen z powiek wielu osób nieprzepadających za pajęczakami. 

W Polsce najniebezpieczniejszym osobnikiem jest sieciarz jaskiniowy. Badacze wyróżnili ich jeszcze kilka.

Kliknij "Następna strona", aby zobaczyć pierwszy niebezpieczny gatunek pająka.

 

Zobacz także:

  1. 12 najmłodszych rodziców na świecie. Większość z nich to jeszcze dzieci, w głowie się nie mieści
  2. Sernik bez jajek i bez pieczenia jest prawdziwym hitem wśród gospodyń. Smakuje rewelacyjnie, tego przepisu nie można zepsuć
  3. Mogą być silnie rakotwórcze, są w każdym domu, lista przedmiotów. Środki myjące, woda z kranu, lekarstwa i wiele innych
  4. Połączył zszywaczem kilka plastikowych kubków, a rezultat jest niesamowity. Każdy może zrobić coś podobnego, to bardzo proste

Źródło: Kochamy zwierzaki

Następna strona