Jedynym objawem było obgryzanie paznokci. 11-latek omal nie umarł

Obgryzanie paznokci może oznaczać chorobę
Facebook
Wstecz

1 z 7

Dalej

Obgryzanie paznokci może być objawem choroby

Obgryzanie paznokci, zwane także onychofagią, należy do grupy zaburzeń BFRB. W najpoważniejszych stadiach osoba, która cierpi na tę przypadłość, obgryza płytkę aż do poziomu tkanek miękkich, co może być powodem powstawania licznych ran w obrębie palców. Przyczyną takiego zachowania mogą być zaburzenia psychiczne wynikające ze stresu, samotności lub strachu. W niektórych przypadkach obgryzanie paznokci może świadczyć także o niedoboru żelaza. To jednak nie najgorsze dolegliwości, jakie mogą objawiać się w ten sposób.

Ogryzanie paznokci jest zachowaniem bardzo powszechnie spotykanym wśród dzieci. Szczególnie wysoka ilość zaburzeń odnotowywana jest pomiędzy czwartym a szóstym rokiem życia. Nie zawsze mija z czasem - szacuje się, że nawet 33% maluchów obgryza paznokcie nawet do ukończenia dziesiątego roku życia. Problem jest równie powszechny wśród chłopców, jak i dziewczynek.

Jedenastoletni Dylan Holliday zmagał się z tą przypadłością od kilku lat. Nawykowo, mimowolnie, wkładał palce do ust przy każdej możliwej okazji. Kiedy chłopczyk poczuł się gorzej, rodzice byli przekonani, że powodem osłabienia są bakterie, które dostały się do jego organizmu na skutek obgryzania paznokci. Lekarz podzielił ich objawy i przepisał malcowi antybiotyki. Niestety, jego stan zdrowia pogarszał się z dnia na dzień.

Okazał się, że obgryzanie paznokci było w tym przypadku symptomem bardzo groźnego schorzenia. Nikt nie podejrzewał, że dolegliwość może być objawem tej choroby.

Kliknij "Następna strona", by dowiedzieć się, na co zachorował chłopiec

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najpierw śmierć męża, potem partnera, a teraz nowotwór. Tragiczny los aktorki kultowego polskiego serialu
  2. Ujawniono, co Katarzyna W. robiła w wieku 8 lat. Niewyobrażalne, trudno pojąć
  3. Łzy cisną się do oczu. Panna młoda zmarła tuż po ślubie, nikt nie mógł przewidzieć tragedii
  4. Fatalna wiadomość dla widzów TVP. Ogromne zmiany, wiele osób będzie zrozpaczonych

Źródło: Parenting.pl/Medycyna Polska.pl

Następna strona