Rak żołądka to złośliwy nowotwór, który zaczyna się niepozornie. Oto objawy, które powinny wzbudzić twój niepokój

Nowotwór
Pixabay
Wstecz

1 z 9

Dalej

Nowotwór żołądka to złośliwy rak, który jest częstą przyczyną zgonu wśród mężczyzn. Dolegliwości, jakimi objawia się ta choroba, są najczęściej niecharakterystyczne i mogą przypominać symptomy spotykane w innych schorzeniach, takich jak nieżyt czy choroba wrzodowa. Z tego powodu niepokojące oznaki są bardzo często bagatelizowane zarówno przez chorych, jak i przez lekarzy pierwszego kontaktu. Przedstawiamy objawy raka żołądka, które powinny dać nam do myślenia i skłonić do konsultacji ze specjalistą. Tych znaków nie należy bagatelizować.

Nowotwór żołądka występuje bardzo często. Rocznie odnotowuje się około 5000 nowych zachorowań i to tylko w samej w Polsce. Należy zwracać szczególną uwagę na sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm, ponieważ najczęściej rak ten rozpoznawany jest w stadium zaawansowanym, w którym przeprowadzenie operacji prowadzącej do wyleczenia nie jest już możliwe. Niektóre objawy mogą być związane bezpośrednio z umiejscowieniem guza nowotworowego w żołądku.

Zespół postępujących objawów tej choroby prowadzi bardzo często do wyniszczenia organizmu pacjenta, co może być groźne dla jego życia oraz negatywnie wpływa na jego jakość. Szanse na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego daje nam wcześnie wykryta dolegliwość. Operacja obecnie jest jedyną metodą, która może dać nam szansę na całkowite wyleczenie podstępnej choroby, jaką jest nowotwór żołądka.

Badania wskazują, że czynniki środowiskowe odgrywają dużo większą rolę w powstawaniu raka żołądka, niż uwarunkowania genetyczne. Jeżeli jednak w rodzinie były przypadki zachorowania na tę chorobę przed 50. rokiem życia, to ryzyko zachorowania pozostałych członków rodziny jest większe i w takim przypadku należy zgłosić się do najbliższej poradni genetycznej w celu ustalenia, czy w naszym organizmie występują komórki rakotwórcze.

Występowanie któregokolwiek z objawów wymaga konsultacji lekarskiej, a pierwszym krokiem w wyjaśnieniu przyczyny dolegliwości powinno być zebranie wywiadu i zbadanie pacjenta. Wobec braku charakterystycznych, wczesnych objawów związanych z rozwojem tak groźnej choroby, jaką jest nowotwór żołądka, należy wziąć pod uwagę konieczność możliwie jak najwcześniejszego kierowania na badania gastroskopowe. Takie badanie pozwoli na wykluczenie wczesnej postaci raka żołądka. Bardzo często popełnianym błędem jest długotrwałe stosowanie leków przeciwwrzodowych czy przeciwbólowych bez wyjaśnienia przyczyny niepokojących symptomów i dolegliwości. Dlatego idąc do lekarza powinniśmy wywalczyć to, co nam się należy, czyli między innymi wcześniej wspomniane badania. Jeśli coś nas niepokoi, to nie należy tego bagatelizować.

Kliknij "Następna Strona" żeby poznać najczęstsze objawy nowotworu żołądka. Niektóre z nich mogą wydawać się błahe, a skutki, jakie za sobą niosą, są tragiczne.

 

ZOBACZ TAKŻE:
1. Gwiazdy seriali TVP, które zmarły w porażających okolicznościach. Ostatnie zdjęcie zmiażdży wam serce
2. Rodzinny dramat Beaty Tyszkiewicz. Wydarzenia, które niejednego załamałyby psychicznie
3. Agata Duda ma swoje mroczne sekrety. 10 faktów z jej życia, o których wolałaby, żeby nikt nie wiedział

 

Następna strona