Nowotwór zabrał im bliskich. Wyznania gwiazd wyciskają łzy z oczu

Gwiazdy choroby nowotworowe
youtube.com/Plejada
Wstecz

1 z 14

Dalej

Nowotwór każdego roku zabiera miliony istnień na całym świecie. Statystyki w Polsce również nie należą do najlepszych. Szacunki GUS sprzed trzech lat wskazują na 100 tys. zgonów rocznie. Wiele gwiazd doświadczyło tragedii, jaką jest śmierć bliskiej osoby po walce z chorobą nowotworową. Jedną z nich jest Danuta Stenka, która straciła aż dwóch członków swojej rodziny. Zapraszamy do naszej galerii, w której poznacie dramatyczne historie znanych i lubianych.

Statystyki wskazują, że nowotwór powoduje około 8 milionów zgonów w ciągu roku. W Polsce rak (czyli nowotwór złośliwy na tkance nabłonkowej) plasuje się na drugim miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Dane wskazują, że w Polsce na skutek chorób nowotworowych umiera ok. 110 tysięcy.

Według informacji opublikowanych za 2015 r. przez GUS i Krajowy Rejestr Nowotworów od lat 90. liczba chorych w naszym kraju stale się zwiększa. Szacuje się, że do 2025 roku zachorowań może być już niemalże dwukrotnie więcej. Najwięcej przypadków odnotowuje się w województwie mazowieckim, a najmniej w opolskim.

Choroby nowotworowej może doświadczyć każdy. Trudno wyliczyć wszystkie czynniki ryzyka, dlatego też realizuje się wiele kampanii społecznych, które namawiają do przeprowadzania badań profilaktycznych. Powinny z nich skorzystać w szczególności osoby, które w rodzinie miały już osoby chorujące na raka. Niestety, nowotwór powstaje na skutek pewnych mutacji komórek, które mogą zostać odziedziczone.

Niektóre z wielkich osobistości polskiego i światowego show-biznesu również mogły obserwować w swoim życiu walkę z rakiem. Wiele gwiazd pochodzi z rodzin ze skłonnością do nowotworów. Z tego powodu byli już świadkami przedwczesnej śmierci swoich najbliższych. Do takich osób należy Danuta Stenka, która straciła w wyniku choroby swoją babcię, a także tatę.

Tragedie rodzinne związane z utratą bliskich dotyczą też zagranicznych gwiazd. Angelina Jolie kilka lat temu straciła swoją mamę, która przegrała walkę z rakiem piersi. Aktorka z oczywistych względów również znajdowała się w grupie ryzyka, dlatego też zdecydowała się przejść zabieg mastektomii, czyli usunięcia piersi. Artystka nadal nie może być pewna, że nowotwór się u niej nie pojawi, ale znacznie ograniczyła szanse jego wystąpienia.

Zapraszamy do naszej galerii, w której poznacie gwiazdy z Polski i z zagranicy, które musiały zmierzyć się z wielkim dramatem, jakim niewątpliwie jest śmierć bliskiej osoby na skutek choroby nowotworowej.

(Przewiń stronę w górę i kliknij "NASTĘPNY".)

Następna strona