Nowotwór płuc to cichy zabójca. Tych objawów nie można lekceważyć

Autor Weronika Szatkowska - 22 Marca 2019

Nowotwór płuc zalicza się do najczęściej występujących. U palaczy ryzyko jest znacznie większe, choć osoba niepaląca również musi liczyć się prawdopodobieństwem zachorowania. Symptomy są niepozorne i często bagatelizowane. Przedstawiamy najczęstsze objawy, które powinny zwiększyć Twoją czujność. Nie lekceważ ich!

Nowotwór to choroba, w której komórki w organizmie wymykają się spod kontroli i niepohamowanie rosną. Nowotwór płuc, jak sama nazwa wskazuje, zaczyna się w płucach i może rozprzestrzeniać się na węzły chłonne lub inne narządy w organizmie, takie jak mózg. Rak z innych narządów może również przenosić się na płuca. Gdy komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się z jednego narządu na drugi, nazywane są wtedy przerzutami.

Palenie jest zdecydowanie głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Uważa się, że około 80% zgonów z powodu raka płuc wynika z palenia. Prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór wśród palaczy jest wielokrotnie wyższe niż wśród osób niepalących. Im dłużej palisz, tym gorzej. Kiedy wdychasz dym papierosowy, który jest pełen substancji rakotwórczych, zmiany w tkance płuc zaczynają się niemal natychmiast. Na początku twoje ciało może być w stanie naprawić te uszkodzenia. Jednak przy powtarzaniu tej czynności normalne komórki, które wyścielają płuca, coraz bardziej się uszkadzają. Z biegiem czasu komórki przestają funkcjonować prawidłowo i ostatecznie może rozwinąć się rak.

Palenie cygar i palenie fajki jest tak samo szkodliwe, jak palenie papierosów. Palenie papierosów o niskiej zawartości substancji smolistych lub „lekkich” również nie zmniejsza w żaden sposób ryzyka zachorowania na nowotwór płuc. Palenie papierosów mentolowych może jeszcze bardziej je zwiększyć, ponieważ mentol pozwala palaczom na głębsze zaciąganie się dymem. Jeśli nie palisz, wdychanie dymu innych osób (tzw. bierne palenie) może też zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Choć osoby palące są o wiele bardziej narażone, to może on również wystąpić u osób, które nigdy nie paliły.

Ogólne prognozy dotyczące leczenia raka płuc są słabe, ponieważ lekarzom zazwyczaj nie udaje się zdiagnozować choroby, dopóki nie osiągnie ona zaawansowanego stadium. Większość nowotworów płuc nie daje żadnych objawów, dopóki choroba nie rozprzestrzeni się po organizmie, ale u niektórych osób we wczesnym stadium występują pewne symptomy. Rozpoznanie pierwszych oznak i wstępna diagnoza lekarza specjalisty, daje większe szanse na wyleczenie. Oto najczęstsze objawy nowotworu płuc.

Kliknij "Następna strona".

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News