Nowotwór jelita łatwo zignorować. Oto niepokojące sygnały

Nowotwór jelita - wczesne objawy
Pixabay.com
Wstecz

1 z 10

Dalej

Nowotwór jelita należy do tych najczęściej występujących wśród mieszkańców krajów rozwiniętych. Początkowo może się objawiać dość niepozornie, przez co łatwo go zignorować. W naszej galerii przedstawiamy listę symptomów, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli zauważyliście u siebie tego typu objawy, być może warto skontaktować się z lekarzem. Szybka diagnoza zwiększa szansę sukcesu w późniejszym leczeniu.

Choroby nowotworowe należą do największych wyzwań, jakie stoją dziś przed medycyną. Pomimo rozwoju wiedzy na temat ich profilaktyki i leczenia, wciąż wielu ludziom zdiagnozowanie raka kojarzy się niemal z wyrokiem śmierci. Według ubiegłorocznego raportu NIK każdego roku nowotwór zbiera w Polsce śmiertelne żniwo wielkości jednego średniej wielkości miasta.

Do chorób nowotworowych, które najczęściej zagrażają naszemu życiu, należy niewątpliwie rak jelita grubego. Podstawę jego rozwoju w naszym organizmie stanowią często występujące w jelitach łagodne polipy, które z czasem mogą przekształcić się w nowotwór. Chorobie można zatem zapobiec poprzez regularne badania przesiewowe, umożliwiające wykrycie i usunięcie polipów, zanim przybiorą groźniejszą formę.

Ryzyko zachorowania na ten rodzaj choroby nowotworowej rośnie wraz z wiekiem. Większość przypadków obserwuje się u osób po 50. roku życia. Jednak badania opublikowane jakiś czas temu w czasopiśmie “Journal of the American Medical Association” wykazały, że coraz częściej rak jelita grubego dotyka też młodych ludzi, dwudziesto- lub trzydziestoparoletnich.

Co jeszcze, oprócz wieku, zwiększa u nas ryzyko zachorowania na raka jelita grubego? Z pewnością trzeba mieć na uwadze to, czy w naszej rodzinie mieliśmy kogoś, kto zmagał się z tego typu nowotworem. Także choroby takie jak cukrzyca czy też choroba Leśniewskiego-Crohna mogą mieć związek z rozwojem raka jelita. Ponadto, badania wykazały, że na tego rodzaju chorobę nowotworową w większym stopniu narażone są też osoby otyłe.

Objawy raka jelita grubego mogą z początku wydawać się dość niepozorne. Czasem we wczesnym stadium rozwoju choroby nie można dopatrzyć się jakichkolwiek oznak zbliżających się problemów. W naszej galerii przedstawiliśmy symptomy, których zdecydowanie nie powinniśmy ignorować. Mogą zdradzać, że w naszym jelicie powstał już groźny nowotwór.

Kliknij “Następna strona”.

Następna strona