Nowotwór jelita łatwo zignorować. Objaw 6 najczęściej lekceważymy, a można stracić zdrowie a nawet życie

Nowotwór jelita - wczesne objawy
Pixabay
Wstecz

1 z 10

Dalej

Nowotwór jelita należy do tych najczęściej występujących wśród mieszkańców krajów rozwiniętych. Początkowo może się objawiać dość niepozornie, przez co łatwo go zignorować. W naszej galerii przedstawiamy listę symptomów, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zauważyliście u siebie tego typu objawy, być może warto skonsultować je z lekarzem. Szybka diagnoza zwiększa szansę sukcesu w późniejszym leczeniu.

Nowotwór należy do największych wyzwań, jakie stoi dziś przed medycyną. Pomimo rozwoju wiedzy na temat profilaktyki i leczenia, wciąż wielu ludziom zdiagnozowanie raka kojarzy się niemal z wyrokiem śmierci. Według ubiegłorocznego raportu NIK każdego roku nowotwór zbiera w Polsce śmiertelne żniwo wielkości jednego średniej wielkości miasta.

Do chorób nowotworowych, które najczęściej zagrażają naszemu życiu, należy niewątpliwie rak jelita grubego. Podstawę jego rozwoju w naszym organizmie stanowią często występujące w jelitach łagodne polipy, które z czasem mogą przekształcić się w nowotwór. Chorobie można zatem zapobiec poprzez regularne badania przesiewowe, umożliwiające wykrycie i usunięcie polipów, zanim przybiorą groźniejszą formę.

Podłożem rozwoju nowotworów najczęściej są zaburzenia genetyczne, które mogą pojawiać się w różnych okresach rozwoju człowieka. W każdej chwili naszego życia na komórki oddziałują różnorodne czynniki (mutageny), które powodują zaburzenia (mutacje) informacji genetycznej zawartej w komórkowym DNA, mogące przyczyniać się do powstania choroby.

Ryzyko zachorowania na nowotwór jelita rośnie wraz z wiekiem. Większość przypadków obserwuje się u osób po 50. roku życia. Jednak badania opublikowane jakiś czas temu w czasopiśmie “Journal of the American Medical Association” wykazały, że coraz częściej rak jelita grubego dotyka też młodych ludzi, dwudziesto- lub trzydziestoparoletnich.

Co jeszcze, oprócz wieku, zwiększa u nas ryzyko zachorowania na raka jelita grubego? Z pewnością trzeba mieć na uwadze to, czy w naszej rodzinie mieliśmy kogoś, kto zmagał się z tego typu nowotworem. Także choroby takie jak cukrzyca czy też choroba Leśniewskiego-Crohna mogą mieć związek z rozwojem raka jelita. Ponadto, badania wykazały, że na tego rodzaju chorobę nowotworową w większym stopniu narażone są też osoby otyłe.

Ponieważ coraz częściej słyszy się o zachorowaniach na nowotwór, powinniśmy zwiększać swoją świadomość odnośnie do objawów i postępowania tej chory, a także co moglibyśmy zrobić, żeby nie dotknęła nas samych. Okazuje się, że jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę wiele, jeśli tylko będziemy trzymać się nowych postanowień i zdrowych nawyków. 

Objawy raka jelita grubego mogą z początku wydawać się dość niepozorne. Czasem we wczesnym stadium rozwoju choroby nie można dopatrzyć się żadnych oznak zbliżających się problemów. W naszej galerii przedstawiliśmy symptomy, których zdecydowanie nie powinniśmy ignorować. Mogą zdradzać, że w naszym jelicie powstał już groźny nowotwór.

Kliknij “Następna strona”, żeby sprawdzić, jakie objawy wydające się na pozór mało istotne mogą nieść za sobą tragiczne skutki.

Następna strona