Nowotwory, z których mało kto wychodzi żywy. Sprawdź, jak się ich ustrzec

Nowotwór
Pxhere
Reklama
Wstecz

1 z 12

Dalej

Nowotwór w Polsce jest diagnozowany u 160 tysięcy osób rocznie, z czego aż 94 tysiące osób umiera, przegrywając walkę z chorobą. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia  liczba zachorowań z każdym kolejnym rokiem będzie rosła. Jeśli będziemy świadomie troszczyć się o własne zdrowie, zmienimy złe nawyki, postawy i przyzwyczajenia, możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, a nawet całkowicie je wykluczyć. Przedstawiamy 10 sposobów, które mogą pomóc uniknąć wystąpienia choroby.

Nowotwór dzieli się na dwa rodzaje: złośliwy i łagodny. Do najważniejszych cech nowotworu złośliwego należą: naciekanie i niszczenie okolicznych tkanek oraz zdolność do dawania przerzutów. Te dwie główne cechy ostatecznie decydują o losie chorego. Nowotwór łagodny z reguły nie nacieka do okolicznych tkanek i nie daje przerzutów. Rokowania dla pacjenta, u którego wykryto nowotwór łagodny, są w większości przypadków pomyślne.

Nowotwór złośliwy charakteryzuje się szybkim destrukcyjnym rozrostem, brakiem otorebkowania, częstymi wznowami miejscowymi, dużą angiogenezą i heterogenicznością na poziomie molekularnym i morfologicznym. Dynamicznie rozrastający się rak wywołuje uciskanie otoczenia, niszczenie narządów, krwawienia, zakrzepy. Osłabiają i wyniszczają odporność organizmu, wywołują również zakażenia i wydzielają hormony.

Nowotwór łagodny, w odróżnieniu od złośliwego, cechuje powolny wzrost, chociaż istnieją wyjątki. Nowotwory łagodne rosną miejscowo w sposób rozprężający, czasem ich wzrost może zatrzymać się na pewien czas, często mają włóknistą torebkę, nie dają wznów miejscowych, mają zróżnicowaną budowę histologiczną, charakteryzują się niewielką angiogenezą i małą heterogennością na poziomie molekularnym i morfologicznym.

Podłożem rozwoju nowotworów najczęściej są zaburzenia genetyczne, które mogą pojawiać się w różnych okresach rozwoju człowieka. W każdej chwili naszego życia na komórki oddziałują różnorodne czynniki (mutageny), które powodują zaburzenia (mutacje) informacji genetycznej zawartej w komórkowym DNA, mogące przyczyniać się do powstania choroby.

Ponieważ coraz częściej słyszy się o zachorowaniach na nowotwór, powinniśmy zwiększać swoją świadomość odnośnie do objawów i postępowania tej chory, a także co moglibyśmy zrobić, żeby nie dotknęła nas samych. Okazuje się, że jesteśmy w stanie zdziałać naprawdę wiele, jeśli tylko będziemy trzymać się nowych postanowień i zdrowych nawyków. Przedstawiamy 10 sposobów, które mogą pomóc w uniknięciu nowotworu.

Kliknij "Następna Strona".

Następna strona