Nowotwór ich nie pokonał! Poruszające historie gwiazd

Weronika Książkiewicz
Youtube.com/Plejada
Wstecz

1 z 12

Dalej

Nowotwór tym łatwiej wyleczyć, im wcześniej zostanie wykryty. Coraz więcej lekarzy próbuje ukazać poprzez kampanie społeczne, jak ważna jest profilaktyka. Które z gwiazd wygrały walkę z rakiem i jak sobie z tym poradziły? Wszystko to w naszej galerii.

W profilaktyce nowotworu ważne jest nie tylko zdrowe odżywianie, ale również zdrowy tryb życia. Dieta oparta na wartościowej żywności, aktywność fizyczna, zrezygnowanie z używek to ważne aspekty pomagające zapobiegać chorobie nowotworowej.

Bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, ponieważ im wcześniejsza diagnoza, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia. Do akcji promujących profilaktykę raka dołącza się wiele gwiazd, które m.in. dzięki wczesnemu wykryciu wygrały walkę z chorobą. Ich historie mogą inspirować i zachęcać ludzi do wykonywania badań.

Czym się objawia nowotwór i co powinno zwiększyć naszą czujność? Przede wszystkim powiększone węzły chłonne, zgrubienia błony śluzowej lub owrzodzenia w obrębie jamy ustnej, problemy z głosem i ogólnie z gardłem, guzek, krwiste odkasływanie, powiększone znamię i krew w kale.

W naszym kraju istnieje wiele bezpłatnych przesiewowych badań profilaktycznych. Są to: cytologia, kolonoskopia, mammografia czy markery nowotworowe. Istnieje też możliwość wykonywania badań genetycznych, w przypadku gdy ktoś z bliskich borykał się już z rakiem.

Słowo "rak" nie zawsze musi się wiązać z wyrokiem. Mimo że zmaganie się z chorobą nowotworową jest wyjątkowo ciężkie, zawsze istnieje szansa na całkowite wyleczenie. Grunt to wczesne wykrycie, rozpoczęcie leczenia i oddanie się pod opiekę wykwalifikowanych specjalistów.

Rozwój medycyny cały czas postępuje, a z chorobą nowotworową jest coraz łatwiej wygrać. Choć niestety straciliśmy przez nią wiele wybitnych i utalentowanych gwiazd takich jak Olga "Kora" Sipowicz czy Anna Przybylska, to są osoby, którym udało się pokonać raka i wrócić do pełni życia. Taki dramat z pewnością odciska piętno na życiu każdego, kto go przeżył. Jednak siła walki może wiele zdziałać. Oto sławy, których nowotwór nie zdołał zabrać na tamten świat. Niektórzy z nich mimo leczenia nie opuszczali planu filmowego i nie rezygnowali z pracy.

(Przewiń stronę w górę i kliknij "NASTĘPNY".)

Następna strona