Nie wszystkie diety są zdrowe. Niektóre mogą powodować raka

Nowotwór
Pexels
Wstecz

1 z 9

Dalej

Nowotwór piersi, prostaty, czy odbytnicy. Te choroby występują w naszym społeczeństwie coraz częściej. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to nasza żywność może powodować raka. Lekarze ostrzegają przed kilkoma ważnymi produktami żywnościowymi. Prezentujemy listę rakotwórczych posiłków.

Nowotwór jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a badania statystyczne pokazują, że zachorowalność na ten rodzaj schorzenia rośnie z każdym rokiem. Według naukowców za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest przede wszystkim nasza dieta.

Jeszcze 40 lat temu idea, że sposób żywienia ma coś wspólnego z rakiem była przez wielu badaczy odrzucana, jako zbyt abstrakcyjna. Wielu obarczało odpowiedzialnością brak ruchu na świeżym powietrzu i szkodliwą nikotynę. Dziś wiemy, że dieta również ma ogromny wpływ na ryzyko wystąpienia nowotworu. Największe organizacje zajmujące się rakiem, takie jak Światowy Fundusz Badań nad Rakiem, alarmują, że predyspozycje genetyczne odpowiadają za jedynie 5-10 procent przypadków występowania raka. Niewłaściwa dieta natomiast może powodować aż 3-8 razy więcej nowotworów.

Te rewelacje potwierdziły badania w Azji, gdzie zachorowalność na różne typy raka rośnie zbyt szybko, by uznać podłoże genetyczne za jedynego winowajcę. Ponadto według badań wiele dzieci japońskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych zachorowało na nowotwór po przyjęciu amerykańskiej diety i stylu życia. Występowanie raka w tej populacji zwiększyło się aż trzykrotnie. Inne istotne badania pokazują, że przyjęcie przez kraje azjatyckie naszego, zachodniego stylu życia systematycznie zwiększa zachorowalność na raka piersi i nowotwór prostaty. W Japonii i Korei szczególnie restauracje z fastfoodami zyskują na popularności.

Jaka żywność działa na nas rakotwórczo i kto jest najbardziej narażony? Według ustaleń naukowców najgroźniejsze pod tym względem jest lubiane przez wielu tak zwane "śmieciowe jedzenie". Nazwa nie wzięła się znikąd. Te posiłki są szybko przygotowywane w różnych sieciowych barach i restauracjach z najczęściej tanich produktów o słabej jakość. Ponadto wiele z tych posiłków jest mocno solonych co ma według zamierzenia wzmocnić smak potrawy. Niestety taka dieta może ściągnąć na nas nieszczęście w postaci nowotworu jelita grubego. Szczególnie narażeni są ci, którzy już jedną walkę z rakiem wygrali, ponieważ dieta wysoko tłuszczowa sprzyja nawrotom nowotworów.

Wielu lekarzy zaleca ograniczenie kilku kategorii żywności w swojej diecie, a najlepiej całkowite wykluczenie ich z jadłospisu. Warto też pamiętać, że ruch na świeżym powietrzu, co najmniej 30 minut dziennie i rezygnacja z papierosów również mogą zmniejszyć ryzyko raka. 

Kliknij "Następna strona, aby dowiedzieć się jakich produktów powinno się unikać.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Jak wygląda apartament Agnieszki Woźniak-Starak? Niewyobrażalne luksusy [ZDJĘCIA]
2. Nowotwór wręcz uwielbia pewne produkty. Przestrzegamy przed rakotwórczą żywnością, którą spożywamy codziennie
3. Syn Beaty Szydło wziął ślub. Jego wybranka to kopia jego mamy, na weselu śmiali się do rozpuku

Następna strona