Jak rozpoznać raka na wczesnym etapie? Niepozorne objawy, które powinny cię zaniepokoić, slajd 8 często cieszy

Nowotwór
Pixabay
Wstecz

1 z 12

Dalej

Nowotwór dotyka coraz więcej nieświadomych osób, które zlekceważyły występujące objawy. Niektóre symptomy wydają się niepozorne i często mylimy je ze zwykłymi infekcjami bądź przewlekłymi dolegliwościami. Duża część z nich niestety okazuje się zwiastunem tragicznej w skutkach choroby. Należy jednak pamiętać, że nowotwór to nie wyrok, a wczesna diagnoza i podjęcie leczenia może uratować nam życie. Dlatego też przedstawiamy najczęściej bagatelizowane objawy, z którymi niezwłocznie należy udać się do specjalisty w celu konsultacji swojego stanu zdrowia.

Nowotwór jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób, z jakimi musi mierzyć się nasze społeczeństwo. Z roku na rok liczba zachorowań przerażająco rośnie, a wszystko przez to, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie są objawy tej choroby. Nadal niestety nie wynaleziono skutecznego lekarstwa, które pozwoliłoby na stuprocentowe przywrócenie nam pełni zdrowia po powikłaniach raka, jakimi są przerzuty, które mogą dotknąć prawie każdy narząd. Mimo że na świecie cały czas prowadzone są badania w celu zmniejszenia śmiertelności i zapobiegania zachorowań na nowotwór, nadal pozostaje on w czołówce chorób, które powodują największą ilość zgonów rocznie i sieją największy postrach wśród pacjentów.

Prawdziwą zmorą jest tak zwany nowotwór złośliwy. Liczba zachorowań w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wrosła ponad dwukrotnie, a rekordowy wynik to 140,5 tysiąca zachorowań, z czego około 70 tysięcy wśród mężczyzn i 70,5 tysiąca wśród kobiet.

W profilaktyce nowotworu ważne jest nie tylko zdrowe odżywianie, ale także prowadzenie zdrowego i aktywnego (w miarę możliwości) trybu życia. Ważnym elementem jest, żeby dieta opierała się na zdrowej żywności, duża ilość owoców i warzyw może być receptą na sukces. Aktywność fizyczna i zrezygnowanie z używek to również ważne aspekty, które mogą pomóc zapobiec chorobie nowotworowej. Najważniejsze jednak jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, ponieważ im wcześniejsza diagnoza, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia.

Podłożem rozwoju nowotworów najczęściej są zaburzenia genetyczne, które mogą pojawiać się w różnych etapach rozwoju człowieka. W każdej chwili naszego życia na komórki oddziałują różnorodne czynniki (mutageny), które powodują zaburzenia (mutacje) informacji genetycznej zawartej w komórkowym DNA, mogące przyczyniać się do powstania choroby. Nie zawsze jednak musi być tak, że osoba, której krewni byli chorzy również będzie chora, bądź, że osoba, u której nigdy nie występował nowotwór, na niego nie zachoruje. Rak bardzo często może zaatakować niespodziewanie, dlatego niesamowicie ważna jest nasza świadomość odnośnie do objawów tej choroby.

Diagnozowanie się samemu nigdy nie jest dobrym pomysłem, ale są pewne symptomy choroby, których powinniśmy być świadomi, a wystąpienie ich powinno nas skłonić do zasięgnięcia porady u lekarza. Niektóre są niepozorne, a mogą nieść za sobą tragiczne skutki.

Aby dowiedzieć się więcej o objawach tej strasznej choroby, kliknij "Następna Strona".

 

Następna strona