Nowotwór zabrał ich tak nagle. Wspominamy gwiazdy, które zmarły po walce z rakiem

Małgorzata Braunek
Youtube.com/Studio Filmowe TOR
Reklama
Wstecz

1 z 20

Dalej

Nowotwór jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób, jakie mogą nas spotkać. Nadal nie ma w pełni skutecznego sposobu na leczenie raka. Nawet największe gwiazdy umierają na choroby nowotworowe. Sława i pieniądze mogą jednak czasami stworzyć możliwości, które zwiększą ich szanse na powrót do zdrowia. Niestety, fundusze tylko w nielicznych przypadkach okazują się pomocne. Zapraszamy do naszej galerii, z której dowiecie się, jakie znane twarze przegrały walkę z tą straszliwą dolegliwością.

Nowotwór jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie, która każdego roku zabiera miliony istnień. Niestety, tylko nielicznym udaje się przezwyciężyć tą straszną dolegliwość. W Polsce z rakiem musi się zmierzyć nawet 100 tysięcy osób rocznie.

Specjaliści oszacowali w 2014 roku, że do 2025 liczba zachorowań i zgonów związanych z chorobami nowotworowymi wzrośnie nawet o 15 procent. Dr Aleksander Gałaś z Collegium Medicum UJ, powołując się na statystyki twierdzi, że w Europie z rakiem zmaga się nawet 3,5 mln ludzi rocznie. Niestety, ponad połowa tych osób umiera.

Choroby nowotworowe mogą zaatakować niemalże każdy organ naszego ciała. Jednak ludzie, w zależności od płci, mają inne tendencje do zachorowań. Kobiety najczęściej walczą z rakiem piersi, szyjki macicy oraz płuc. Szacuje się, że na raka piesi może zachorować nawet co 14 żyjąca Polka, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Mężczyźni zaś dość często zmagają się z nowotworem prostaty i jelita grubego. Niestety, na ten ostatni wykrywany jest późno, gdy szanse na wyleczenie są już małe.

Spekuluje się również, że liczba chorych na raka płuc w Polsce znacznie wzrośnie w ciągu kilku następnych lat. Powodem ma być powiększające się grono palaczy w naszym kraju. Już teraz stanowi on ponad 20 procent wszystkich zdiagnozowanych nowotworów. Ten typ raka częściej rozpoznaje się u mężczyzn, niż kobiet. Rak płuc stanowi 1/6 wszystkich zgonów z powodu nowotworów. 

Eksperci podkreślają jednak, że w przyszłości medycyna może się jeszcze bardzo rozwinąć. Być może za kilka lat poznamy metody, dzięki którym skutecznie wyleczymy raka. Niestety, w tym momencie nic na to nie wskazuje. Wciąż nie ma jednego, skutecznego sposobu na walkę z tą przerażającą chorobą. W wielu przypadkach decydująca jest odpowiednio wczesna diagnoza. Im wcześniej uda się odkryć zagrażający życiu nowotwór, tym większa jest szansa na skuteczne wyleczenie. Dlatego lekarze namawiają wszystkich do regularnych badań profilaktycznych. Często są one przeprowadzane za darmo, a niektóre można wykonywać samemu.

Nowotwór do tej pory odebrał życie bardzo wielu ludziom na całym świecie. Wśród nich znalazło się również wiele sław. Zapraszamy do naszej galerii, w której wspominamy gwiazdy zmarłe po przegranej walce z rakiem.

(Przewiń stronę w górę i kliknij "NASTĘPNY".)

Następna strona