Nowotwory rozwijają się przez niepozorne codzienne nawyki. Lepiej wystrzegaj się tych czynności

publicdomainpictures.net
Wstecz

1 z 9

Dalej

Nowotwór może powstać i rozwinąć się w naszym organizmie lub nie w zależności od szeregu zróżnicowanych czynników. Na niektóre z nich, jak choćby uwarunkowania genetyczne, nie mamy wpływu. Wciąż jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele w tej kwestii zależy od naszych codziennych nawyków. Niektóre z naszych codziennych czynności i przyzwyczajeń znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Ich wyeliminowanie lub też wprowadzenie do nich pewnych zmian mogą pomóc nam uniknąć choroby nowotworowej w przyszłości. Przedstawiamy rzeczy, na które trzeba szczególnie uważać pod tym względem.

Nowotwór w różnej postaci każdego roku zabiera życie milionom chorych na całym świecie. Pomimo wielu lat badań i ogromnych środków zainwestowanych w walkę z nim, wciąż stanowi zagadkę dla współczesnej nauki. Zgromadzona dotąd wiedza umożliwia nam podjęcie leczenia, a przede wszystkim w miarę skuteczną profilaktykę.

To, czy nowotwór powstanie i rozwinie się w naszym organizmie, zależy od wielu kwestii. Wiadomo, że niemal wszystkie choroby nowotworowe mają związek z naszymi genami. Jeśli posiadamy w rodzinie osobę chorą na raka, musimy się liczyć z faktem, że i nas może spotkać ta tragedia.

Nie znaczy to jednak, że nie możemy na własną rękę ograniczać ryzyka wystąpienia u nas choroby nowotworowej. Wręcz przeciwnie, badania już niejednokrotnie wykazały związek pomiędzy zachorowaniami na raka a różnymi aspektami stylu życia, do jakiego przywykliśmy. Wystarczy wspomnieć tak oczywiste przykłady jak wpływ palenia tytoniu na zdrowie naszych płuc czy zagrożenie czerniakiem spowodowane zbyt długim pozostawaniem na słońcu.

Co możemy zrobić, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe w przyszłości? Choć trudno w to uwierzyć, wiele naszych codziennych nawyków, zwyczajów i przyzwyczajeń wymaga wprowadzenia pewnych zmian lub nawet całkowitej eliminacji. Czasem może wydać się nam zabawne, a jednocześnie tragiczne, jak bardzo narażamy nasze zdrowie podczas pozornie niewinnych czynności, które wykonujemy każdego dnia.

Zapraszamy do naszej galerii, w której przedstawiliśmy codzienne nawyki, na które musimy zwrócić szczególną uwagę, aby w przyszłości mieć większą szansę na uniknięcie nowotworu. Wieloma przykładami z pewnością będziecie zaskoczeni.

Kliknij "Następna strona".

Następna strona