Nowotwór oka łatwo pomylić z innymi chorobami. Sprawdź jak wyglądają pierwsze objawy

Nowotwór
Pixabay.com
Wstecz

1 z 8

Dalej

Nowotwór gałki ocznej ma objawy bardzo podobne do wielu innych chorób oka, dlatego diagnoza może być trudna. W przypadku tej choroby niezwykle ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie, niestety symptomy choroby są nagminnie ignorowane przez cierpiących na to schorzenie, co może być jedynie tragiczne w skutkach. Do najpoważniejszych konsekwencji należą zaburzenia lub utrata wzroku, a nawet śmierć. Prezentujemy zestawienie najistotniejszych objawów.

Nowotwór oka można podzielić na dwa typy: pierwotny i wtórny. Nowotwór pierwotny to ten od początku rozwijający się w gałce ocznej i jej najbliższych okolicach, natomiast nowotwór wtórny pochodzi z przerzutów od złośliwych nowotworów rozwijających się w innych partiach naszego organizmu. Czerniak, chłoniak, czy mięsak, to tylko niektóre z odmian raka atakującego nasz narząd wzroku.

Nowotwory złośliwe oka takie jak czerniak są rzadko diagnozowane, stanowią jedynie 0,2% wszystkich nowotworów wykrywanych w naszym kraju (dane na rok 2010), jednak występujące mogą zaatakować całą gałkę oczną wliczając nerw wzrokowy, tęczówkę, a także powieki i gruczoły łzowe.

Choroba jest trudno wykrywalna, dlatego też natychmiast po dostrzeżeniu tych objawów nowotworu oka warto skonsultować się z okulistą. Wykrycie jednej z najgroźniejszych odmian - czerniaka jest dokonywane poprzez badanie lampą szczelinową pozwalającą „zajrzeć” przez źrenicę do wnętrza gałki ocznej i rozpoznać guza. Ostateczna diagnoza lekarska jest stawiana dopiero na podstawie oceny histopatologicznej wyciętego już z oka fragmentu nowotworu.

Wśród najczęstszych symptomów schorzenia można wymienić: pogorszenie wzroku, ból oka i okolic oraz zaburzenie ruchów oka. Nie każdy przypadek wystąpienia tych objawów jest powodowany przez nowotwór oka, jednak warto skonsultować dolegliwości z lekarzem, ponieważ czerniak gałki ocznej jest powodem kilkudziesięciu zgonów rocznie.

Według badań najbardziej narażonymi na zachorowanie na czerniaka gałki ocznej są ludzie o jasnej karnacji oraz niebieskich oczach. Dodatkowe zagrożenie niesie ze sobą nadmierna ekspozycja na światło słoneczne oraz częste korzystanie z solariów. Ważne jest, aby zminimalizować szansę na zachorowanie stosując odpowiednie filtry i środki ochronne, takie jak kremy z odpowiednim filtrem UV oraz okulary chroniące przed promieniami słonecznymi. Należy również nie nadużywać solariów.

Obecność w grupie ryzyka w połączeniu z występowaniem alarmujących objawów nigdy nie jest jednoznaczna z zachorowaniem na nowotwór oka, jednak wszelkie podejrzenia należy bezzwłocznie konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. 

Kliknij "Następna Strona", aby dowiedzieć się więcej o objawach nowotworu oka.

 

ZOBACZ TAKŻE:
1. Co zrobić, gdy dziecko jest niegrzeczne? 10 niezawodnych porad od najlepszych psychologów
2. Ponieśli śmierć na planach filmów i seriali. Te tytuły zna każdy, pamięć o nich wciąż jest żywa
3. Jak uniknąć raka piersi? Oto 10 cennych wskazówek, nr 9 was zaskoczy

Następna strona