10 objawów, które powinny wywołać twój niepokój. Te symptomy wróżą RAKA

Nowotwór
Pixabay
Wstecz

1 z 12

Dalej

Nowotwór jest chorobą, która już w początkowym etapie rozwoju daje nam o sobie znać, chociaż bardzo często te symptomy są przez nas bagatelizowane. Nasze szanse na pokonanie raka zmniejsza fakt, że wierzymy w to, że jest on ciężki do rozpoznania, przez co zostaje wykryty w zaawansowanym stadium, kiedy jest już bardzo późno, a szanse na przedłużenie życia są już wtedy bardzo małe. Przedstawiamy 10 symptomów, które mogą wskazywać na to, że powinniśmy udać się do specjalisty.

Nowotwór jest w obecnych czasach najczęstszą przyczyną zgonów. W polskiej populacji umieralność z powodu nowotworów złośliwych przed 65 rokiem życia należy do najwyższych obserwowanych na świecie. W Polsce u młodych dorosłych i osób w średnim wieku zgony z powodu nowotworów złośliwych stały się na początku XXI wieku zabójcą numer 1. Od początku lat 60 liczba zgonów wśród mężczyzn wzrosła prawie 3-krotnie, z kolei u kobiet 2-krotnie.

Problem ten wciąż jest zbyt słabo nagłaśniany w mediach i wymaga wzmożonej czujności zarówno wśród lekarzy, jak i u pacjentów. Wcześnie wykryty nowotwór daje nadzieję na jego całkowite wyleczenie.

Objawy nowotworów złośliwych najczęściej są związane z ich umiejscowieniem oraz funkcją innych narządów i układów, na które wpływają podczas niekontrolowanego wzrostu. Objawy, które występują jako jedne z pierwszych, z reguły są mało charakterystyczne, ale zawsze wystąpienie zaburzeń, których dotychczas nie zauważaliśmy, powinno nas zaniepokoić i przyczynić się do odwiedzenia gabinetu lekarskiego. Na początku należy udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Powinien on, nie tylko zbadać pacjenta i zlecić określone badania ukierunkowane na wykrycie przyczyny niepokojących objawów, ale również wyjaśnić pacjentowi przyczynę ich występowania.

Diagnostyka w przypadku objawów niecharakterystycznych może być trudna, ale powinna zostać wykonana jak najszybciej, ponieważ w przypadku choroby nowotworowej kilkumiesięczne opóźnienie w rozpoznaniu choroby może skutkować znacznym pogorszeniem wyników leczenia, a nawet brakiem możliwości całkowitego wyleczenia.

Razem z redakcją Pikio przedstawiamy 10 objawów, które powinny wzbudzić Wasz niepokój i skłonić do zaczerpnięcia porady specjalisty.

Kliknij "Następna Strona" żeby poznać pierwszy objaw.

 

ZOBACZ TAKŻE:
1. 4-letnia dziewczynka zmarła na nowotwór. Jej tata zszokował wszystkich pisząc o uldze
2. Dziś tego żałuje? Słowa Marty Kaczyńskiej o masturbacji mogą zaskakiwać
3. Gdzie mieszka Boczek z "Kiepskich"? Aktor musiał się wyprowadzić, miał poważne powody
 

Następna strona