Nowotwór serca to jedna z najrzadszych chorób tego typu. Wiele osób nie wie o jej istnieniu, a zaczyna się niepozornie

Autor Wiadomości Pikio - 15 Sierpnia 2019

Nowotwór serca jest jedną z najrzadziej diagnozowanych chorób tego typu. Rak mięśnia sercowego najczęściej występuje u dzieci, a złośliwa odmiana guza może być śmiertelnie niebezpieczna. Wczesne wykrycie nowotworu jest niezwykle kluczowe, mimo to wielu Polaków nie zna rozpoznaje jego oczywistych objawów. Przedstawiamy zestawienie najczęstszych symptomów raka serca.

Nowotwory mięśnia sercowego dzielą się na dwie główne grupy: pierwotne, czyli te od początku rozwijające się w sercu chorego i wtórne, będące przerzutami raka złośliwego z innych, czasem bardzo odległych narządów. Wbrew pozorom, najrzadszym typem raka serca jest nowotwór pierwotny - mięsniakomięsak prążkowanokomórkowy.

Szacunki naukowców mówią, że ludzki organizm składa się z ponad 37 bilionów komórek pełniących najróżniejsze role. Te komórki współpracują ze sobą tworząc sprawny i zdrowy organizm. Zmiany nowotworowe są zaburzeniem tej harmonii, gdyż powodują nadmierny wzrost komórek w ten sposób tworząc guz. W przypadku nowotworu złośliwego ten rozrost "przecieka", czyli przedostaje się do sąsiednich tkanek zarażając w ten sposób inne narządy. Właśnie z takich przecieków, inaczej zwanych przerzutami, rozwijają się nowotwory wtórne, które w przypadku serca są najczęstsze.

Rzadkość występowania tego nowotworu wynika z małych ilości tłuszczu otaczającego serce, w którym substancje rakotwórcze z łatwością modyfikują nasze geny tworząc podwaliny pod zmiany nowotworowe. Zamiłowanie raka do tłuszczu jest również powodem, z którego kobiety zapadają na raka piersi, a nie mężczyźni. To właśnie znikome ilości tkanki tłuszczowej chronią serce przed nowotworami pierwotnymi.

Statystycznie największym ryzykiem zachorowania na nowotwór mięśnia sercowego obarczone są dzieci w wieku 1-5 lat i młodzież do 19 roku życia, dlatego warto zaznajomić się z objawami raka, by zawczasu móc zauważyć postępujące zmiany u najmłodszych. Najczęstsze oznaki rozwijającej się choroby mogą być różne i nie wszystkim kojarzyć się z niepoprawnym działaniem serca, jednak do najpopularniejszych należą: bóle klatki piersiowej, zmęczenie, krwawy kaszel, czy podwyższona temperatura. Niestety niektóre symptomy nie są tak oczywiste. Spadek masy ciała, duszności, a także obrzęk kostek mogą również być zwiastunem raka. Należy jednak pamiętać, że równoczesne występowanie nawet kilku z tych objawów nie musi być równoznaczne z guzem serca i prawidłową diagnozę może postawić tylko lekarz i to do niego należy skierować się z wszelkimi podejrzeniami.

Kliknij "Następna strona", żeby zapoznać się z różnymi odmianami raka serca.

ZOBACZ TAKŻE:
1. Czy Zenek Martyniuk od zawsze był bogaty? Jego przeszłość jest dramatyczna, wysłali mu świński łeb
2. Nieznane fakty z życia Katarzyny Cichopek. Wcale nie chciała ślubu, "wypadłam z obiegu, to koniec szczęśliwego życia"
3. Oni naprawdę o to spytali?! Najbardziej kontrowersyjne pytania jakie padły w "Milionerach"

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News