Rak skóry może dotknąć każdego. Teraz jesteśmy najbardziej narażeni, oto pierwsze objawy

Nowotwór
Wikipedia
Reklama
Wstecz

1 z 8

Dalej

Nowotwór skóry, czerniak to złośliwy rak, który odpowiada za ponad 1000 zgonów rocznie. Początkowe objawy choroby mogą być niepozorne i mylące, a z tego powodu często ignorowane. Do grupy szczególnie narażonych należą ludzie po 40. roku życia i posiadacze jasnego odcieniu skóry. Prezentujemy pierwsze symptomy złośliwego raka skóry, z którymi bezzwłocznie należy zgłosić się do lekarza specjalisty.

Początkowe objawy czerniaka skóry mogą przypominać zwykłe znamię lub nieregularny i poszarpany pieprzyk, dlatego bywają bagatelizowane również przez lekarzy pierwszego kontaktu. Kolor zmian skórnych związanych z czerniakiem również nie budzi szczególnych podejrzeń. Jest on różnorodny, od blado brązowego do czarnego. Wczesne wykrycie nowotworu jest kluczowe ze względu na złośliwy charakter choroby. Nieleczony czerniak może naciekać (wrastać w głąb skóry i tkanek). To może prowadzić do blokowania węzłów chłonnych i przedostania się komórek rakowych do krwiobiegu skąd mogą powodować przerzuty oraz nowe guzy w innych, nawet odległych partiach ciała.

Rocznie na świecie notowanych jest ponad 100 000 przypadków nowotworu skóry. Najbardziej narażonymi są mieszkańcy krajów rozwiniętych i ludzie o jasnej karnacji, ze względu na małą zawartość melaniny, odpowiadającej za ochronę przed słońcem. Według statystyk szczyt zachorowań przypada na piątą i szóstą dekadę życia, ale prawdopodobieństwo wystąpienia choroby gwałtownie rośnie już po 40. roku życia. Do czynników zwiększających ryzyko należy nadmierna ekspozycja na światło słoneczne i jasny odcień skóry. Ze względu na te przyczyny istotne jest stosowanie kremów z odpowiednimi filtrami i okularów chroniących przed promieniowaniem UV, a także unikanie zbyt długiego wystawienia na światło słoneczne w szczególnie upalne dni.

Nowotwór skóry odpowiada w Polsce za ponad 1 000 zgonów rocznie i w naszym kraju umieralność jest wyższa niż w innych krajach Unii Europejskiej. Regularne badania dermatologiczne i leczenie pozwalają wykryć i zwalczyć chorobę. Podstawową i najczęściej stosowaną metodą walki z rakiem skóry jest operacja chirurgicznego usunięcia guza i jego okolic, ale w niektórych, szczególnych przypadkach stosuje się również radioterapię i leczenie związkami chemicznymi o potwierdzonym działaniu przeciwnowotworowym, takimi jak Imikwimod. Zdarza się, że mimo wycięcia guza dochodzi do wznowienia choroby w bliźnie po czerniaku. W takiej sytuacji powtarza się wycięcie guza, a nawet dochodzi do usunięcia pobliskich węzłów chłonnych.

 

Kliknij "Następna Strona" żeby zapoznać się z najczęstszymi i najgroźniejszymi objawami złośliwego nowotworu skóry.

 

ZOBACZ TAKŻE:
1. Boczek z "kiepskich" musiał drastycznie zmienić swoje życie. Groziło mu ogromne niebezpieczeństwo
2. Jak schudła Dominika Gwit? Aktorka straciła 50 kilogramów, szokująca recepta jej sukcesu
3. Gdzie mieszkają największe polskie gwiazdy? Aż mdli na widok tych luksusów, przy zdjęciu 7 się nie pozbieracie [FOTO]

Następna strona