Nowotwór języka atakuje nie tylko palaczy! Cuchnący oddech jest jednym z pierwszych objawów

Nowotwór
Pixabay
Reklama
Wstecz

1 z 9

Dalej

Nowotwór to jedna z najstraszniejszych chorób, jakie dotykają społeczeństwo. Ze względu na jego różne odmiany i rodzaje jest niezwykle trudny do wyleczenia. Ostatnio zwiększa się liczba chorych na raka jamy ustnej i ustnej części gardła. Nowotwory złośliwe języka stanowią około 0,5% zachorowań u mężczyzn i 0,1% u kobiet. Jego objawy nie są wcale takie łatwe do zaobserwowania, ale cuchnący oddech powinien dać nam do myślenia.

Nowotwór języka najczęściej dotyka mężczyzn, którzy nadużywają wysokoprocentowych alkoholi i palą tytoń, jednak nikt nie powinien lekceważyć poniższych objawów. Rak ten charakteryzuje się dużą złośliwością i już we wczesnej fazie rozwoju daje przerzuty, co znacznie pogarsza rokowanie chorego. Warto pamiętać, że nowotwór języka rozpoznany odpowiednio wcześnie daje spore szanse na przeżycie. Natomiast stadium zaawansowane znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie. Warto zatem odpowiednio reagować na wszelkie niepokojące sygnały.

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, złośliwy rak języka jest w Polsce rzadką chorobą. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe tego organu wynosiła w 2010 roku 600, z czego 439 u mężczyzn i 161 u kobiet. Nie oznacza to jednak, że możemy zmniejszyć naszą czujność.

Najczęściej chorują osoby palące papierosy, jednak istnieją także inne przyczyny zachorowań. Czynnikami drugorzędnymi są brak higieny jamy ustnej i nieprawidłowo dobrane protezy zębowe, które drażnią język.

Dla wielu osób usłyszenie diagnozy jest równoznaczne z wyrokiem śmierci. Należy jednak pamiętać, że przy obecnym postępie medycyny mamy znacznie większe szanse na przeżycie, oczywiście, jeśli nowotwór jest wcześnie wykryty. Razem z redakcją Pikio przedstawiamy, jak objawia się rak języka. Jeśli zauważasz, któryś z tych objawów, koniecznie udaj się do specjalisty.

Kliknij "Następna Strona" żeby sprawdzić, jakie są jego symptomy.

 

ZOBACZ TAKŻE:
1. Gwiazda "Ranczo" schudła aż 20 kilogramów. Już wcale nie przypomina "poprzedniej siebie"
2. Jakie imię wybrać dla dziecka? 10 najbardziej wyjątkowych imion o anielskim znaczeniu
3. Ani desperackie próby wskrzeszenia 1,5 rocznej córki, ani pomoc lekarzy nie pomogły. Już zawsze będą cierpieć przez to, co zamontowali w pokoju maleństwa
 

Następna strona