Jak uniknąć raka piersi? Oto 10 cennych wskazówek, nr 9 was zaskoczy

Nowotwór
Shutterstock
Reklama
Wstecz

1 z 12

Dalej

Nowotwór piersi w Unii Europejskiej jest wykrywany u kobiet średnio co dwie minuty. W skali roku daje to zatrważającą liczbę 331 tysięcy zachorowań, z których około 90 tysięcy kończy się śmiercią. Te statystyki powinny dać nam do myślenia i sprawić, że zdecydujemy się na jakieś zmiany w swoim życiu oraz regularne badania. Istnieją sposoby, które mogą pomóc nam zapobiec rozwojowi komórek rakotwórczych w naszym organizmie. Wystarczy jedynie zastosować się do cennych wskazówek, które Wam przedstawiamy. Część z nich może być dla wielu totalnym zaskoczeniem.

Nowotwór piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet w Polsce. Rak ten powoduje charakterystyczne objawy, które często ułatwiają kobiecie i lekarzowi rozpoznanie choroby. W szczególności do charakterystycznych objawów należą: wyczuwalny guz w piersi, zmiana wielkości, kształtu, obrysu i napięcia skóry piersi, wciągnięcie brodawki sutkowej, wciągnięcie skóry piersi i pojawienie się zmian w obrębie skóry piersi lub zmian w obrębie skóry brodawki, a nawet krwisty wyciek z brodawki sutkowej. Bywa również tak, że pierwszym objawem choroby, który zauważa kobieta, jest pojawienie się pod pachą powiększonych, twardych guzków, zwykle są to pachowe węzły chłonne zawierające komórki przerzutowe.

Podstawowym sposobem leczenia chorych na raka piersi jest operacja. W zależności od zaawansowania choroby można stosować leczenie oszczędzające pierś lub wymagające usunięcia całej piersi. Amputacja, czyli mastektomia, to operacja polegająca na usunięciu przez chirurga całej piersi wraz z węzłami chłonnymi pachy, z kolei leczenie oszczędzające pierś polega na wycięciu guza z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek oraz usunięciu węzłów chłonnych pachy.

Niezależnie od wybranej metody leczenia operacyjnego, po jego zakończeniu u każdej chorej lekarze starannie rozważają argumenty za zastosowaniem i przeciw zastosowaniu leczenia systemowego, czyli klasycznej chemioterapii, leków hormonalnych lub nowoczesnych leków ukierunkowanych molekularnie.

W przypadkach, w których z powodu obecności przerzutów operacja piersi nie przyniosłaby korzyści chorym, stosuje się od chwili rozpoznania leczenie systemowe. Takie postępowanie często łagodzi objawy zaawansowanego nowotworu, może prowadzić do remisji ognisk przerzutowych oraz wyraźnie przedłużać życie. Jak w przypadku każdego nowotworu, najważniejsze jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby.

W związku z tak dużą liczbą zachorowań należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak zapobiec występowaniu tego nowotworu. Razem z redakcją Pikio przygotowaliśmy dla Was 10 cennych wskazówek, które mogą pomóc w uniknięciu choroby. Numer 9 z pewnością Was zaskoczy! Kliknij "Następna Strona" żeby zobaczyć, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania.

 

ZOBACZ TAKŻE: 
1. Podarte spodnie Prokopa, buty Ziemca i u*** stół Durczoka - największe wpadki w polskiej telewizji powalają
2. Dlaczego Grażyna Torbicka nie ma dzieci? Kilka smutnych i wstrząsających faktów z jej życia
3. 10 krajów, do których kobiety nie powinny się same wybierać. Numer 9 to bardzo popularny kierunek

Następna strona

Komentarze 0

Ocena artykułu