Te choroby są gorsze od raka. Zaczynają się niepozornie, a mogą zabić

Nowotwór
Pxhere.com
Reklama
Wstecz

1 z 13

Dalej

Nowotwór dotyka coraz więcej nieświadomych osób, które zlekceważyły objawy. Nadal nie wynaleziono lekarstwa, które wyleczyłoby raka, lub umożliwiłoby stuprocentowe wyzdrowienie. Na świecie istnieją jeszcze inne straszne choroby, które zabijają ludzi każdego dnia. Niektóre zaczynają się bardzo niepozornie, lecz są śmiertelne w skutkach. Przedstawiamy inne choroby, które zabijają rocznie miliony ludzi.

Nowotwór to jedna z najbardziej śmiertelnych chorób, z jakimi przyszło się borykać naszej cywilizacji. Wyniszczająca plaga dotyka miliony ludzi i z roku na rok śmiertelność się zwiększa. Nadal nie wynaleziono skutecznego lekarstwa, które pozwoliłoby na stuprocentowe wyzdrowienie po powikłaniach raka, które są zbyt destrukcyjne dla organizmu. Są nimi przerzuty, które mogą dotknąć praktycznie każdy narząd. Mimo, że na świecie prowadzone są badania w celu zmniejszenia śmiertelności i zapobiegania zachorowalności na raka, nadal pozostaje on w czołówce chorób, które powodują największą ilość zgonów rocznie.

Prawdziwą zmorą lekarzy są tzw. nowotwory złośliwe. Liczba zachorowań w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wrosła ponad dwukrotnie, a rekordowy wynik to 140,5 tys. zachorowań, z czego około 70 tys. u mężczyzn i 70,5 tys. u kobiet. 

Najczęściej występującymi nowotworami u mężczyzn są nowotwory płuca stanowiące około 1/5 zachorowań na nowotwory. Często występuje również rak gruczołu krokowego (13%), rak jelita grubego (12%)  i rak pęcherza moczowego (7%).  Wśród dziesięciu najczęstszych nowotworów u mężczyzn znajdują się również nowotwory żołądka, nerki, krtani, białaczki i chłoniaki.

Wśród kobiet najczęstszym nowotworem jest rak piersi stanowiący ponad 1/5 zachorowań. Nowotwory jelita grubego są drugim co do częstości nowotworem u kobiet (10%). Trzecie miejsce zajmuje rak płuc (9%). W dalszej kolejności występują nowotwory trzonu macicy (7%), jajnika (5%), szyjki macicy, nerki, żołądka i tarczycy.

Wiele osób przekonało się, że są choroby znacznie groźniejsze od nowotworów. Wiele z nich ma podłoże genetyczne, dlatego trudno skutecznie im zapobiec. Sporo mówi się również o chorobach cywilizacyjnych, które z roku na rok przybierają na sile. Można tu wymienić chociażby nadciśnienie, patologiczną otyłość czy depresję. Nie tylko wpływają one na komfort życia, ale mogą również doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Wiele krajów, zwłaszcza tych Trzeciego Świata, ma problem z dostępem do odpowiedniej opieki zdrowotnej, która pozwoliłaby skutecznie powstrzymać choroby dotykające społeczności w tych regionach. Mimo wielu lekarstw, szczepionek i antybiotyków, ubogie państwa nie są w stanie zapewnić swoim mieszkańcom zdrowia, które przecież jest tak ważne. Miliony osób na całym świecie umiera ze względu na choroby, które w odpowiednim momencie można było uleczyć jednym ukłuciem. Nie tylko nowotwór zbiera codziennie żniwo wśród ludzi. Przedstawiamy najstraszniejsze choroby, które zabijają rocznie miliony ludzi. 

Kliknij "Następna strona".

Następna strona

Komentarze 0

Ocena artykułu