Objawy, które wiele mówią o twoim zdrowiu. 10 nowotworów, które zaczynają się niewinnie

Nowotwór
Unsplash.com
Wstecz

1 z 12

Dalej

Nowotwór jest jedną z najniebezpieczniejszych i najbardziej śmiercionośnych chorób znanych człowiekowi. Na myśl o raku, aż włos jeży się na naszej głowie. Od wielu lat naukowcy z całego świata pracują nad wynalezieniem leku, który w końcu przyniósłby oczekiwane rezultaty. Wiele z nas bagatelizuje poważne objawy, które powinny sugerować nam, żebyśmy udali się do specjalisty. Przedstawiamy objawy 10 nowotworów, które zaczynają się niewinnie, a finalnie mogą doprowadzić do śmierci.

Nowotwór to choroba, podczas której komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a te nowo powstałe, nowotworowe, nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.

Postępujący nowotwór może być przyczyną oznak, które powinny skłonić nas do szybkiego udania się do specjalisty. Jednym z symptomów jest przykładowo plucie krwią. Wiele objawów jest wyraźnie dostrzegalna, np. zmiany wielkości znamienia na ciele czy wyczuwalne guzy podskórne. Są też znaki, na które początkowo nie poświęca się zbyt wiele uwagi, do takich należą: chrypka, utrata wagi, przewlekłe zaparcia czy biegunki.

Oczywiście nie w każdym przypadku są to zapowiedzi występowania nowotworu, ale są alarmem naszego organizmu, że coś jest nie w porządku. W trosce o własne zdrowie powinniśmy poddawać się rutynowym, regularnym badaniom. Chociażby po to, żeby czuć się komfortowo, wiedząc, że nie jesteśmy chorzy.

Warto czasami zasięgnąć opinii lekarza o specjalności onkologicznej, który jest ukierunkowany na wyjaśnienie występujących objawów w aspekcie chorób nowotworowych. Do ogólnej poradni onkologicznej nie jest wymagane skierowanie.

Diagnostyka w przypadku objawów, które są niecharakterystyczne, może być trudna i czasochłonna. Powinna jednak zostać wykonana jak najszybciej, ponieważ jeśli obecny jest nowotwór, to kilkumiesięczne zwlekanie może skutkować znacznym pogorszeniem wyników leczenia, a nawet brakiem możliwości leczenia.

Razem z redakcją Pikio przedstawiamy objawy 10 nowotworów, które zaczynają się niewinnie, a mogą okazać się tragiczne w skutkach. W żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć.

Kliknij "Następna Strona"

Następna strona