Nowotwory u dzieci bywają niezwykle zdradliwe. Objawy łatwo pomylić z innymi chorobami

Nowotwór
Pixabay
Reklama
Wstecz

1 z 11

Dalej

Nowotwór zaraz obok wypadków i zatruć jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród dzieci. Każdego roku odnotowuje się w Polsce aż około 12 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Choroby nowotworowe występują u pociech znacznie rzadziej niż u dorosłych, a ich przebieg znacznie się różni. Ze względu na nietypowe objawy, które mogą być mylone z innymi dolegliwościami, wczesne postawienie diagnozy jest znacznie trudniejsze. Przedstawiamy najczęstsze symptomy występujące u dzieci chorych na nowotwór. Na niektóre z nich należy zwrócić szczególną uwagę w trosce o zdrowie dziecka. 

Nowotwór u dzieci mimo tego, że jest rzadką grupą chorób, to stanowi drugą przyczynę zgonów. Szybko rozpoznane objawy raka u dzieci oraz wczesna diagnoza nowotworu, to klucz do skutecznego leczenia guza. Niestety w dalszym ciągu wiele nowotworów u dzieci jest rozpoznawanych dopiero w zaawansowanym stadium klinicznym, czego konsekwencją jest dalszy rozwój choroby, powstanie przerzutów raka, zmniejszenia szans na przeprowadzenie radykalnego zabiegu chirurgicznego oraz wymusza konieczność zastosowania agresywnej chemioterapii. Dzieje się tak przez to, że objawy tej choroby u dzieci bardzo często są niepozorne i nie bierzemy pod uwagę tego, że mogą zwiastować śmiertelną chorobę. Dlatego właśnie warto znać wszystkie oznaki obecności nowotworu u najmłodszych. 

Postawienie diagnozy wśród dzieci jest o wiele trudniejsze, szybsze z kolei jest tempo namnażania komórek nowotworowych. U dorosłych ich liczba podwaja się w ciągu trzech miesięcy, z kolei u dziecka proces ten zajmuje zaledwie trzy tygodnie. Co gorsza, choroba znacznie częściej przybiera postać złośliwej. Rokowania nie są najlepsze, a życie dziecka może być poważnie zagrożone.

Najczęstszą, bo stanowiącą aż 80% wszystkich przypadków zachorowań na raka u dzieci i młodzieży, jest ostra białaczka limfoblastyczna, która atakuje przede wszystkim dzieci od 2 do 5 roku życia. Maluchy w tym wieku są na nią narażone nawet 10 razy bardziej niż 19-latkowie.

Drugim pod względem częstości występowania jest rak ośrodkowego układu nerwowego. Ten rodzaj zachorowań stanowi jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u dzieci. Ponad 20% guzów rozwija się przed 3 rokiem życia, jednak wraz ze wzrostem wieku malucha wzrasta również ryzyko choroby. Niemal 45% nowotworów tego typu występuje u osób pomiędzy 3. a 10. rokiem życia. 

Zdecydowanie powinniśmy znać objawy, jakie mogą być zapowiedzią nowotworu u naszej pociechy. 

Kliknij "Następna Strona" żeby wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. 

 

ZOBACZ TAKŻE:
1. Dieta nie musi być cierpieniem. Najlepsze sposoby na skuteczne odchudzanie, 7 punkt może być szokiem
2. Najbardziej bulwersujące fakty o Janie Pawle II. Ostatni odbiera mowę, katolicy nie uwierzą, że to jego wina
3. Ksiądz legenda molestował dzieci? Wstrząsające wyznania wyszły na jaw

Następna strona