Nowotwór ich nie pokonał! Poruszające historie gwiazd po udanym leczeniu

Nowotwór
Instagram / Weronika Książkiewicz
Reklama
Wstecz

1 z 12

Dalej

Nowotwór w Polsce jest diagnozowany aż u 160 tysięcy osób rocznie, z czego aż 94 tysiące osób umiera wskutek przegranej walki z chorobą. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia liczba zachorowań z każdym kolejnym rokiem może wzrastać. Świadome troszczenie się o własne zdrowie, zmienienie złych nawyków, postaw i przyzwyczajeń jest receptą na zmniejszenie ryzyka zachorowania, a nawet całkowite wykluczenie go. Nowotwór tym łatwiej wyleczyć, im wcześniej zostanie wykryty. Coraz więcej lekarzy próbuje ukazać poprzez kampanie społeczne, jak ważna jest profilaktyka. Niektóre gwiazdy zostały dotknięte tą poważną chorobą. Przedstawiamy celebrytów, którzy wygrali walkę z rakiem.

Nowotwór dzieli się na dwa rodzaje: złośliwy i łagodny. Do najważniejszych cech rodzaju złośliwego należą: naciekanie i niszczenie okolicznych tkanek oraz zdolność do dawania przerzutów. Te dwie główne cechy ostatecznie decydują o losie chorego. Nowotwór łagodny z reguły nie nacieka do okolicznych tkanek i nie daje przerzutów. Rokowania dla pacjenta, u którego wykryto nowotwór łagodny, są w większości przypadków pomyślne.

Nowotwór złośliwy charakteryzuje się szybkim destrukcyjnym rozrostem, brakiem otorebkowania, częstymi wznowami miejscowymi, dużą angiogenezą i heterogenicznością na poziomie molekularnym i morfologicznym. Dynamicznie rozrastający się rak wywołuje uciskanie otoczenia, niszczenie narządów, krwawienia, zakrzepy. Osłabiają i wyniszczają odporność organizmu, wywołują również zakażenia i wydzielają hormony.

Nowotwór łagodny, w odróżnieniu od złośliwego, cechuje powolny wzrost, chociaż istnieją wyjątki. Nowotwory łagodne rosną miejscowo w sposób rozprężający, czasem ich wzrost może zatrzymać się na pewien czas, często mają włóknistą torebkę, nie dają wznów miejscowych, mają zróżnicowaną budowę histologiczną, charakteryzują się niewielką angiogenezą i małą heterogennością na poziomie molekularnym i morfologicznym.

W profilaktyce nowotworu ważne jest nie tylko zdrowe odżywianie, ale również zdrowy tryb życia. Dieta oparta na wartościowej żywności, aktywność fizyczna, zrezygnowanie z używek to ważne aspekty pomagające zapobiegać chorobie nowotworowej. Bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, ponieważ im wcześniejsza diagnoza, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia. Do akcji promujących profilaktykę raka dołącza się wiele gwiazd, które między innymi dzięki wczesnemu wykryciu wygrały walkę z chorobą. Ich historie mogą inspirować i zachęcać ludzi do wykonywania badań.

Czym się objawia nowotwór i co powinno zwiększyć naszą czujność? Przede wszystkim powiększone węzły chłonne, zgrubienia błony śluzowej lub owrzodzenia w obrębie jamy ustnej, problemy z głosem i ogólnie z gardłem, guzek, krwiste odkasływanie, powiększone znamię i krew w kale. W naszym kraju istnieje wiele bezpłatnych przesiewowych badań profilaktycznych. Są to: cytologia, kolonoskopia, mammografia czy markery nowotworowe. Istnieje też możliwość wykonywania badań genetycznych, w przypadku gdy ktoś z bliskich borykał się już z rakiem.

Podłożem rozwoju nowotworów najczęściej są właśnie zaburzenia genetyczne, które mogą pojawiać się w różnych okresach rozwoju człowieka. W każdej chwili naszego życia na komórki oddziałują różnorodne czynniki (mutageny), które powodują zaburzenia (mutacje) informacji genetycznej zawartej w komórkowym DNA, mogące przyczyniać się do powstania choroby.

Słowo "rak" nie zawsze musi się wiązać z wyrokiem. Mimo że zmaganie się z chorobą nowotworową jest wyjątkowo ciężkie, zawsze istnieje szansa na całkowite wyleczenie. Grunt to wczesne wykrycie, rozpoczęcie leczenia i oddanie się pod opiekę wykwalifikowanych specjalistów. Historie, jakimi postanowiły podzielić się gwiazdy, są wstrząsające. Wiele z nich sprawia, że aż łza kręci się w oku. Nie należy bagatelizować tak poważnych chorób, dlatego nasza świadomość odnośnie do objawów powinna być większa. Nie należy czekać do ostatniej chwili, bo może już być za późno.

Rozwój medycyny cały czas postępuje, a z chorobą nowotworową jest coraz łatwiej wygrać. Choć niestety straciliśmy przez nią wiele wybitnych i utalentowanych gwiazd takich jak Olga "Kora" Sipowicz czy Anna Przybylska. Taki dramat z pewnością odciska piętno na życiu każdego, kto musiał stawić czoła tej okropnej chorobie. Jednak siła walki może wiele zdziałać. Przedstawiamy sławy, których nowotwór nie zdołał zabrać na tamten świat. Niektórzy z nich mimo leczenia nie opuszczali planu filmowego i nie rezygnowali z pracy.

Kliknij "Następna Strona".

Następna strona