Skąd bierze się nowotwór jelita? Jak go rozpoznać? Przyczyny i sposoby na uniknięcie

Nowotwór
Wikipedia
Wstecz

1 z 9

Dalej

Nowotwór jest jedną z najstraszniejszych chorób, która może dotknąć człowieka. Mimo najszczerszych starań lekarzy, choroba wciąż zabiera rocznie wiele osób. Rak jelita jest bardzo groźny i często długo nie daje o sobie znać. Wczesne wykrycie jest kluczowe, dlatego warto umieć rozpoznawać pierwsze objawy guza.

Nowotwór jelita jest co roku diagnozowany u około 18 tysięcy Polaków. Choroba długo pozostaje ukryta, a zbyt późno zdiagnozowana może okazać się już nie do wyleczenia. Z tego powodu umieralność na ten rodzaj raka corocznie wzrasta.

Najgroźniejszą odmianą nowotworu jest bez wątpienia nowotwór złośliwy, który przedostaje się do innych tkanek, w tym naczyń krwionośnych. Stamtąd z na co dzień życiodajną krwią może wędrować do nawet najdalszych narządów naszego ciała i tam rozrastać się tworząc nowe guzy, tak zwane "przerzuty". Złośliwy rak jest ciężki do wyleczenia, ze względu na jego nieprzewidywalność i szybki postęp. Zwykła odmiana nowotworu jelita również jest niebezpieczna, w zaawansowanym stadium choroba może powodować utratę masy ciała, silne osłabienie i brak apetytu. U 70% przypadków rak rozwija się w odbytnicy jednak może być spotykany na całej długości jelita grubego. Nowotwór często pozostaje w ukryciu przez bardzo długi czas, a kiedy daje o sobie znać może być już za późno, dlatego regularne wizyty lekarskie są takie ważne. Raka odbytnicy można wykryć w trakcie rutynowego badania per rectum (przez odbyt), które polega na osobistym sprawdzeniu przez specjalistę ścian odbytnicy w poszukiwaniu łatwo wyczuwalnych guzków. Po zdiagnozowaniu raka wybierana jest odpowiednia kuracja i plan terapii.

Do najpopularniejszych metod leczenia nowotworu jelita grubego możemy zaliczyć zabieg operacyjnego usunięcia guza, chemioterapię oraz radioterapię. Terapia leczniczymi związkami chemicznymi jest często stosowana w celu zmniejszenia nowotworu przed operacją usunięcia, która niestety nie zawsze jest możliwa, a w szczególnych przypadkach podczas operacji wycinany jest również cały fragment jelita. Radioterapia polega na napromienianiu fragmentu ciała pacjenta i przez to niszczeniu określonego rodzaju komórek. Tę terapię również bardzo często stosuje się jako przygotowanie pacjenta do operacji.

Skuteczność walki z nowotworem zależy od szybkiego wykrycia nieprawidłowości i zdiagnozowania choroby, dlatego znajomość najpopularniejszych objawów raka jelita grubego i odbytnicy jest niesamowicie ważna. Prezentujemy spis czynników zwiększających ryzyko zachorowania na to schorzenie i najpoważniejszych zmian chorobowych, z którymi zdecydowanie warto wybrać się do lekarza.

 

Kliknij "Następna strona", aby dowiedzieć się, czy jesteś w grupie ryzyka.

 

ZOBACZ TAKŻE:

1. Jak wygląda apartament Agnieszki Woźniak-Starak? Niewyobrażalne luksusy [ZDJĘCIA]
2. Nowotwór wręcz uwielbia pewne produkty. Przestrzegamy przed rakotwórczą żywnością, którą spożywamy codziennie
3. Syn Beaty Szydło wziął ślub. Jego wybranka to kopia jego mamy, na weselu śmiali się do rozpuku

Następna strona