Nie dowiesz się tego z prognozy pogody! Wstrząsające zimowe rekordy

Autor Weronika Szatkowska - 20 Listopada 2018

Według kalendarza meteorologicznego zima ma swój początek w grudniu, a koniec w lutym. Zgodnie z kalendarzem astronomicznym zima rozpoczyna się w czasie przesilenia zimowego, czyli około 22 grudnia, na półkuli północnej. Czy wiesz, jaka najniższa temperatura miała miejsce w Polsce? Oto wstrząsające zimowe rekordy oraz fakty, o których nie dowiesz się z prognozy pogody.

Zima w Polsce jest zazwyczaj mroźna i śnieżna. Najwięcej opadów występuje we wschodnich regionach kraju i południowych obszarach górskich. Różnice w dobowej temperaturze wahają się od -10° C (noc) do 0° C (w ciągu dnia). Na wybrzeżu Bałtyku ze względu na wpływ Atlantyku klimat jest znacznie łagodniejszy. W styczniu najniższa temperatura w Gdańsku wynosi zazwyczaj 1° C, a wraz z nadejściem pierwszego zmierzchu -3° C.

W stolicy przymrozki są znacznie częstsze. Warto zaznaczyć, że ze względu na stały obieg nad Polską w różnych masach powietrza, pogoda może się diametralnie zmienić. Na przykład, tropikalne powietrze przynosi mgłę i odwilż, a sucha kontynentalna masa polarna wywołuje skrajne zimno.

Przesilenie zimowe jest najkrótszym dniem w roku i występuje wtedy, gdy słońce znajduje się najdalej na południe od równika ziemskiego, a północna półkula jest pochylona, ​​co powoduje mniejszy dostęp promieni słonecznych do naszej planety. Po zimowym przesileniu dni zaczynają się wydłużać przy większej liczbie godzin światła dziennego. Odległość Ziemi od Słońca nie jest tym, co wpływa na występowanie pór roku, ale ma wpływ na ich długość. Na półkuli północnej miesiące zimowe obejmują grudzień, styczeń i luty, natomiast na półkuli południowej zimy przypadają w czerwcu, lipcu i sierpniu. Równonoc to dwa dni w roku, kiedy noc i dzień są tej samej długości, a ścieżka słoneczna przecina się z równikiem niebieskim.

Gdy temperatura jest bardzo niska, para wodna w chmurach zamarza w kryształki lodu, które następnie łączą się ze sobą. W ten sposób powstają płatki śniegu, a gdy są wystarczająco ciężkie, spadają z nieba. Płatki śniegu tworzą się wokół cząstki brudu, a każdy pojedynczy płatek śniegu ma unikalny kształt. Temperatura powietrza musi wynosić 2° C lub mniej, aby spadł śnieg, w innym wypadku będzie to deszcz ze śniegiem. Jeśli warunki są odpowiednie, płatki śniegu osiądą na ziemi i utworzą warstwę śniegu.

Są jednak informacje, których nie podają w prognozach pogody. Jaka była najniższa temperatura w historii naszego kraju? W jakim kraju zaspy były wyższe od lokomotywy? Dlaczego śnieg jest biały? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy najciekawsze informacje dotyczące najzimniejszej pory roku.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News