Największa gwiazda disco polo pomogła gwieździe Kiepskich. Potem wyrzekła się swojego gatunku

Aldona Dąbrowska
Youtube.com/Patryk Urbanek
Poprzednia strona

1 z 10

Następna strona

Disco polo wróciło do łask. Choć jego świetność przypada na lata 90., to od 2007 roku przeżywa renesans. Jedna z najpopularniejszych gwiazd tej muzyki pomogła gwieździe ze "Świata według Kiepskich", a później zrobiła coś szokującego, wyrzekła się swojego gatunku. Oto najbardziej elektryzujące fakty.

Disco polo to gatunek muzyki popularnej zaliczający się jednocześnie do muzyki tanecznej. Rozwijał się przede wszystkim na początku lat 90. XX wieku, a największą popularnością cieszył się szczególnie w latach 1995-1997. Jednym z najbardziej cenionych zespołów była grupa Amadeo, która powstała w Poznaniu w 1994 roku. Założyli ją: Aldona Dąbrowska i Sławomir Sokołowski.

Wokalistka urodzona 7 lutego 1972 roku była niezwykle utalentowana. Być może dlatego, że ukończyła Studium Piosenkarskie w Poznaniu, zanim podjęła się nagrania pierwszych płyt. Z kolei Sokołowski przed założeniem tej kapeli, był już doświadczonym muzykiem i miał na swoim koncie wiele sukcesów. Grupa Bolter, którą wziął pod swoje skrzydła, słynęła z takich hitów jak "Daj mi tę noc" czy "Więcej słońca".

Grupa Amadeo miała szczęście od samego początku. Ich pierwszy album został wydany przez przedsiębiorstwo Omega Music. Znajdowały się na nim utwory w discopolowych wersjach. W 1995 roku wyszły ich kolejne dwie płyty. Jedna z nich pt. "Pszczółka Maja" była nową wersją znanych polskich przebojów z dawnych lat. Zespół współpracował m.in. z Bohdanem Smoleniem. Aldona Dąbrowska śpiewała z nim piosenkę "Szalałeś Szalałeś" i promowała go w mediach i branży. Bezsprzecznie duet pomagał wybić się nieżyjącemu już Smoleniowi. Zresztą udało im się to. Nagrali wspólne trzy płyty o charakterze satyrycznym. Wówczas piosenki te cieszyły się tak wielką popularnością, że osiągały szczyty list przebojów w programie Disco Relax. Gdy w 1996 roku Dąbrowska wydała solowy krążek "Czy pamiętasz", odeszła od stylu disco polo, a zaczęła tworzyć w stylu pop/dance.

Wokalistka pozostawiła po sobie 6 albumów w konwencji disco polo. To, co zrobiła później, zszokowało wszystkich jej fanów. Wyparła się jednej, najważniejszej kwestii. Oto fakty, które mogą zdziwić wielu z Was.

(Przewiń stronę w górę i kliknij "NASTĘPNY".)

Następna strona