Lidl powinien przed tym ostrzegać! Rakotwórcza substancja w jedzeniu

Autor Weronika Szatkowska - 11 Grudnia 2018

Lidl znany jest z tego, że oferuje wiele produktów spożywczych w niskich cenach. Oleje są uważane za zdrowe i dużo w tym prawdy. Wiele z nich ma niezwykłe właściwości i działanie prozdrowotne. Niedawno klientów obiegła szokująca informacja o tym, że Lidl prowadzi dystrybucję wielu produktów, zawierających trujący olej palmowy. Oto produkty, które zawierają ten rakotwórczy składnik.

Najcenniejszymi olejami są te tłoczone na zimno, czyli otrzymywane za pomocą wyciskania z roślin oleistych w sposób mechaniczny. Jednak na rynku istnieją też oleje, które są niesamowicie trujące. Jednym z nich jest olej palmowy, który pozyskuje się z palm oleistych rosnących na Dalekim Wschodzie. Jako że ten rodzaj oleju jest nietrwały, specjalnie poddaje się go specjalnej obróbce, podczas której zostaje pozbawiony wszelkich wartości odżywczych, ale za to przybiera formę stałą. Jak wiadomo, żaden olej pochodzenia roślinnego naturalnie nie występuje pod taką postacią. Warto zaznaczyć, że w trakcie produkcji wydzielają się też w większej mierze nasycone kwasy tłuszczowe, które są odpowiedzialne m.in. za problemy z cholesterolem i cukrzycę.

Co więcej, jeden z najnowszych raportów Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) informuje, że olej palmowy jest najbardziej rakotwórczym na rynku. Podobnie uważa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ma to związek z występującymi w nim zanieczyszczeniami. Wytwarzają się one najprawdopodobniej podczas procesu utwardzania tłuszczy roślinnych w wysokiej temperaturze, która wynosi zazwyczaj 200 st. C lub więcej.

Dlaczego olej palmowy jest tak często stosowany? Ponieważ to najtańszy olej spożywczy dostępny na rynku i dlatego tak powszechnie się go stosuje. Zwiększenie świadomości związanej ze szkodliwością tego składnika.

Okazuje się, że taniego zamiennika używają najbardziej lubiane sklepy, które zapewniają klientów o wysokiej jakości swoich produktów bez względu na cenę. Jakiś czas temu okazało się, że słynna sieć niemieckich sklepów Lidl wystawia do sprzedaży produkty właśnie z olejem palmowym. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że klienci nie do końca mogą mieć tego świadomość, ponieważ dotyczy to wyrobów cukierniczych i pieczywa. Oto produkty z Lidla, które mają w składzie szkodliwą substancję.

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News