Znani Polacy, którzy przyznali się do współpracy z SB [ZDJĘCIA]

Autor Andżelika Wróblewska - 8 Sierpnia 2018

Lech Wałęsa był w latach 70. agentem SB o pseudonimie „Bolek”. Nie on jedyny współpracował ze Służbami Bezpieczeństwa, bo jak się okazuje wiele osób, które do dziś cieszą się ogromną popularnością i uznaniem społeczeństwa, ma za sobą mroczny epizod z SB. Po niektórych nikt by się nie spodziewał takiej postawy. Przedstawiamy znanych Polaków, którzy przyznali się do bycia Tajnymi Współpracownikami.

Lech Wałęsa po objęciu stanowiska głowy państwa starał się tuszować ten fragment biografii, zabierając akta ze swojej teczki. Jak donoszą historycy IPN, Wałęsa został zarejestrowany pod numerem 12535 przez Wydział III SB w Gdańsku jako Tajny Współpracownik ps. „Bolek" w latach 1970-1976. Jak piszą, Wałęsa był bardzo aktywnym współpracownikiem, który przekazał SB (to cytat z notatki funkcjonariusza) „szereg cennych informacji dotyczących destrukcyjnej działalności niektórych pracowników. Za przekazane informacje był on wynagradzany i w sumie otrzymał 13100 złotych."

Służby Bezpieczeństwa działające w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, szukające wrogów socjalistycznej ojczyzny, miały do dyspozycji bogaty arsenał techniczny. Działały konsekwentnie i na wielką skalę, w efekcie nikt nie mógł być pewny, że nie jest właśnie na podsłuchu. Jak wiadomo, mieli też swoje taktyki zrzeszenia sobie współpracowników, których udało im się zgromadzić ponad 90 tysięcy.

Wśród tak ogromnej liczby agentów znalazło się wiele znanych nazwisk. Niektóre z tych osób do dziś cieszą się dużą popularnością, a ich teczki w IPN są bardzo grube. Przedstawiamy znanych Polaków, którzy współpracowali z SB.

Kliknij "Następna Strona".

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News