Krystyna Pawłowicz raczej nie martwi się o pieniądze. Imponujące zarobki polityków

Autor Paweł Rumiński - 3 Grudnia 2018

Krystyna Pawłowicz z pewnością nie musi martwić się o pieniądze. Zarobki polityków to jeden z tych tematów, który cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem opinii publicznej w Polsce. Trudno się temu dziwić. Kwestia wynagrodzenia, jakie uzyskują osoby sprawujące funkcje publiczne, za swoją pracę dla dobra ogółu, z natury wydaje się ciekawa, a w niektórych przypadkach może nawet budzić kontrowersje. Z czego utrzymują się znani posłowie? Jak wiele zarabiają tak często pojawiające się w mediach osobistości, jak choćby Kornel Morawiecki czy Kamila Gasiuk-Pihowicz? Przedstawiamy konkretne kwoty udokumentowane przez samych polityków.

Krystyna Pawłowicz to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki. Kobieta w czasie trwania swojej kariery dorobiła się przezwiska "karabin maszynowy PiS". Znana jest głównie ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi i ostrego języka. Specjalizuje się w zakresie publicznego prawa gospodarczego. Wielokrotnie szokowała wszystkich swoimi wypowiedziami podczas transmisji sejmowych. Również jej wpisy na portalach społecznościowych nie przechodzą bez echa. Posłanka bardzo odważnie wyraża swoje chrześcijańskie i konserwatywne poglądy na różne tematy.

Swoją karierę polityczną rozpoczęła w 2007 roku. Wtedy właśnie Sejm wybrał ją na stanowisko członkini Trybunału Stanu dzięki rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości. Publikowała wiele artykułów prawnych i publicystyczno-naukowych dla takich czasopism jak "Rzeczpospolita", "Życie Gospodarcze", "Nasz Dziennik" czy w "Radiu Maryja".

Jej osoba wzbudza zainteresowanie opinii publicznej ze względu na to, jaką osobą jest i co sobą reprezentuje poprzez swoje zachowanie. Głównym tematem, który interesuje wiele ośób, są zarobki Krystyny Pawłowicz. Można się domyślić, że politycy nie zarabiają mało, ale kwoty, które dziś przedstawimy, mogą zszokować wszystkich. Niektórzy mogą tylko pomarzyć o tak wysokich zarobkach, jakie co miesiąc spływają na konto pracowników urzędu państwowego.

Kwestia wysokości wynagrodzeń polityków sprawujących mandat posła lub zajmujących inne istotne stanowiska często staje się przedmiotem sporu. Możemy spotkać się z opinią, że zarobki takich osób z samego tytułu pełnienia ważnej funkcji nie powinny być zbyt wysokie, aby krajowa polityka nie stanowiła jedynie "walki o stołki" dla samych apanaży. Z drugiej strony zawsze mamy jednak zwolenników wysokich wypłat dla polityków zajmujących ważne stanowiska. Zwracają oni uwagę przede wszystkim na fakt, że specjaliści nie chcą pracować na słabo płatnych państwowych posadach, a słabo wynagradzani parlamentarzyści są w większym stopniu podatni na korupcję.

Z czego utrzymują się znani polscy politycy tacy jak choćby Kornel Morawiecki? Posłowie pobierają co miesiąc tak zwane uposażenie poselskie, którego wysokość ustala się zgodnie z zasadami wskazanymi w rozporządzeniu Prezydenta RP. Obecnie wynosi ono 9892,30 złotych brutto, co po odliczeniu składek na ubezpieczenia i zaliczki na podatek dochodowy daje 6958,82 złotych na rękę. Innym ważnym źródłem przychodu bywalców Sejmu jest dieta poselska, która ma im rekompensować wydatki związane ze sprawowaniem mandatu. Stanowi ona jedną czwartą uposażenia, czyli 2473,08 złotych brutto. Poza tym posłowie mogą liczyć na przykład na dodatki funkcyjne za zasiadanie w komisjach parlamentarnych oraz dodatek na prowadzenie biura poselskiego. Nie bez znaczenia pozostaje też staż pracy. Po 5 latach zasiadania w Sejmie posłom przysługuje specjalny dodatek za wysługę lat.

Na całkowite wynagrodzenie polityków składa się wiele przychodów, oprócz wyżej wymienionych należy również doliczyć emeryturę, którą niektórzy pobierają, bądź własne biznesy, takie jak przykładowo wynajem nieruchomości.

Portal wynagrodzenia.pl jakiś czas temu opublikował sondę odnośnie do zarobków polityków, z czego 90% internautów, którzy udzielili odpowiedzi, uważa, że ich zarobki są zdecydowanie za wysokie. Tylko niecałe trzy procent uczestników sondy stwierdziło, że zarobki ludzi z polskiej sceny politycznej są za niskie. Co ciekawe, Polacy nieco inaczej postrzegają wynagrodzenie prezydenta. W przeprowadzonej wcześniej sondzie uczestnicy odpowiadali na pytanie, jak wysokie powinny być zarobki Prezydenta RP? Połowa z 340 uczestników głosowania uznała, że miesięczne pobory powinny być wyższe niż 30 tysięcy złotych, gdzie w tamtym czasie wynosiły zaledwie 18 tysięcy.

Na jakie dochody mogą liczyć najpopularniejsi i najbardziej medialni polscy politycy tacy jak Krystyna Pawłowicz, Ryszard Terlecki czy Kamila Gasiuk-Pihowicz? Przedstawiamy zestawienie na podstawie najnowszych oświadczeń majątkowych.

Kliknij "Następna Strona".

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News