10 cytatów Kory, które do dziś łamią serce. Pokazują, jak żyła artystka

kora
Facebook.com/KORA
Wstecz

1 z 12

Dalej

Kora niewątpliwie jest legendą polskiej sceny muzycznej. Piosenkarka jest inspiracją dla wielu, a jej charyzmatyczne podejście do życia i niesamowicie wartościowa osobowość sprawiły, że pokochały ją miliony osób. Do końca swoich dni artystka była silną i waleczną kobietą, z której warto brać przykład. Jej życiowe cytaty mogą nieść za sobą swego rodzaju lekcje życia. Przytaczamy 10 z nich, które warto przeanalizować.

Kora urodziła się w niezbyt majętnej rodzinie - jej ojciec nie brał żadnej odpowiedzialności za dom, a jej matka chorowała na gruźlicę. Mając 4 lata, trafiła niestety do domu dziecka. Twierdziła, że siostry prowadzące ten dom znęcały się nad dziećmi. Po 5 latach spędzonych pod ich opieką, wróciła do domu. Niedługo po powrocie zmarł jej ojciec. Mama nie dawała sobie rady z opieką nad wszystkimi dziećmi, dlatego też 9-letnia Olga musiała przenieść się do rodziny zastępczej.

- Przypominam sobie jedynie, że musiałam bardzo wcześnie rano wstawać i pracować, kontrolowałam prowadzoną przez nią (żonę wuja) stację meteorologiczną i pilnowałam jej męża. Miała bowiem obsesję, że wujek ją zdradza. Żyłam w takiej paranoi i stresie, że nie pamiętam nawet, czy chodziłam wtedy do szkoły – tak relacjonowała pobyt u wujostwa w autobiograficznej książce.

W piątej klasie podstawówki wróciła do Krakowa, a na przełomie lat 60. i 70. nazywano ją królową krakowskich hipisów. Była bardzo wyrazistą osobowością na tle swoich rówieśników. W latach 70. bez żadnego dyplomu pracowała w klinice Psychiatrii Dziecięcej w Krakowie.

Kora była aktywna społecznie, chętnie zabierała głos w ważnych dla kraju sprawach i protestach. W dzieciństwie była ofiarą pedofilii, o czym odważyła się opowiedzieć dopiero po wielu latach. Jej piosenka "Zabawa w chowanego" opowiada o tej przykrej sytuacji.

Zespół Manaam zrobił furorę na festiwalu piosenki w Opolu w 1980 roku. Kiedy grupa znajdowała się na szczycie kariery, grała nawet po dwa koncerty dziennie. Fani od razu zaczęli przejmować od członków zespołu elementy stroju, buty, makijaż czy fryzury.

Teksty nie tylko jej piosenek, ale też jej publicznych wypowiedzi zaczęły być cytowane jako życiowe dywizy. Przedstawiamy 10 cytatów, które pokazują jak żyła artystka i jakie było jej podejście do życia. Niektóre z nich łamią serce.

Kliknij "Następna Strona".

Następna strona