Rysiek z "Klanu" i jego prywatne sekrety. Nikt go o to nie podejrzewał!

Klan
YouTube / Wolne Sądy @endphp
Reklama
Wstecz

1 z 9

Dalej

Klan to najdłużej emitowany polski serial. Możemy go oglądać od prawie 22 lat na antenie TVP1. Jedna z głównych postaci, jaką był Rysiek, wywołała niemałe kontrowersje wśród fanów swoim odejściem z produkcji. Przedstawiamy Wam powody tej decyzji i wiele innych elektryzujących faktów, o których aktor opowiada niechętnie.

Klan jest nadawany nieprzerwanie od 1997 roku. Wygrał konkurs na nową polską telenowelę z serialami takimi jak Zaklęta czy Złotopolscy. W 2005 roku osiągnął liczbę 1000 odcinków jako pierwsza polska produkcja tego typu. Fenomen zawdzięcza prostej fabule, opowiadającej o życiu i perypetiach rodziny Lubiczów.

Produkcja zawiera również pewne wątki edukacyjno-społeczne. Jeden z aktorów, Piotr Swend, wcielający się w postać Macieja Lubicza, ma zespół Downa. Przybliża to problematykę życia z trisomią 21 wielu Polakom. W rolę jego opiekunów wcielali się Piotr Cyrwus i Małgorzata Ostrowska-Królikowska. Serialowemu Ryśkowi przez lata udało się uzyskać ogromną sympatię widzów. Finalnie został uśmiercony, ponieważ zrezygnował z dalszego udziału w produkcji. Zginął podczas napaści w szpitalu. Ta informacja zszokowała fanów, ponieważ był on jedną z najbardziej lubianych postaci.

Postać Ryszarda Lubicza istniała w Klanie od początku, czyli od 1997 roku. Był to drugi syn Marii i Władysława Lubiczów oraz brat Elżbiety Chojnickiej, Moniki Ross, Pawła Lubicza oraz Doroty Lubicz. Związany był z Grażynką, pielęgniarką i matką trojga dzieci. Dwoje z nich było adoptowanych - serialowy Maciek i Bożenka. Był oddanym ojcem, mężem i wzorowym obywatelem. Zawsze starał się działać po dobroci. To tłumaczy poziom sympatii, jaką obdarzyli go widzowie.

Piotr Cyrwus obecnie ma 58 lat. W 1985 roku ukończył PWST w Krakowie. Od tamtego czasu występował w Teatrze Polskim w Warszawie w latach 1985-1986. Następnie w latach 1986-1989 grał w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Następnie w latach 1989-1992 występował na deskach Teatru STU w Krakowie. Od 1992 roku gra w krakowskim Teatrze Starym. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1988 roku jako nawigator w filmie "Pomiędzy wilki". Choć grał w wielu dużych produkcjach, np. w "Panie Tadeuszu" jako Maciej Konewka lub w "Siostrach" jako Zbysio, i tak największą popularność przyniosła mu rola Ryszarda Lubicza, z którym przez lata był kojarzony. Bywały nawet sytuacje, w których ludzie zwracali się do niego "Rysiek", ponieważ nie pamiętali jego prawdziwego imienia.

Jego żoną jest aktorka Maja Berełkowska, z którą poznali się na studiach i podczas nich również wzięli ślub. Mają troje dzieci - Annę Marię, Mateusza i Łukasza. Para, jakiś czas temu przeżywała kryzys, kiedy jednak udało im się go zażegnać i aktor mógł znowu cieszyć się szczęściem, wydarzyło się coś, co zaczęło mu spędzać sen z powiek. Nie spodziewał się takiego obrotu sytuacji.

Jego kariera rozkwitła nieoczekiwanie, chociaż mężczyzna przyznaje, że trochę jej w tym pomógł. Przyjmował wszystkie zlecenia, jakie dostawał, ponieważ wydawało mu się, że jeśli któregoś nie przyjmie, to ominie go jakaś życiowa szansa. Zapytany o sławę odpowiedział:

- Ona nigdy nie była dla mnie ważna, a przede wszystkim nie dlatego zapragnąłem zostać aktorem. Wychowywałem się w góralskiej wsi Waksmund niedaleko Nowego Targu i zawsze byłem ciekaw, co jest za taką jedną wielką górą. W pewnym momencie stwierdziłem, że zawód aktora da mi możliwość zaspokojenia tej mojej ciekawości świata.

W 2233. odcinku dostał zawału podczas malowania sufitu, a w 2235. został napadnięty przez złodziei w szpitalu i zmarł. Przed śmiercią wyraził też zgodę na oddanie organów do przeszczepu.

Uśmiercenie Ryśka Lubicza wywołało niemałe oburzenie. Wszyscy dziwili się, dlaczego aktor zdecydował się opuścić serial. Okazuje się, że nie mógł on sobie poradzić z faktem, że większość osób kojarzy go tylko z tą rolą. Jednak to niejedyny powód, dla jakiego postanowił pożegnać się z produkcją. Przedstawiamy Wam szokujące fakty na temat Piotra Cyrwusa.

Kliknij "Następna strona", aby poznać zaskakujące fakty

Następna strona