Katastrofa smoleńska nie zdarzyła się przypadkiem! Oto prawdziwe przyczyny tragedii

Tupolew
Youtube.com/KinoSwiatPL
Wstecz

1 z 9

Dalej

Katastrofa smoleńska miała miejsce ponad 8 lat temu. Choć minęło tyle czasu, temat tragedii nadal wywołuje poruszenie opinii publicznej. Na miejscu zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP wraz z małżonką. Przedstawiamy czynniki, których znaczenia w tych dramatycznych chwilach nie da się zbagatelizować.

Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Polski samolot wojskowy należał do 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego i był do dyspozycji Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tragicznie zginęło aż 96 osób, a wśród nich byli: Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw różnego rodzaju czy przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych oraz wielu innych zasłużonych ludzi. Wszyscy zmierzali na uroczystość uczczenia 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Oprócz pasażerów, na pokładzie znajdowała się załoga samolotu.

Była to jedna z największych katastrof w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar w dziejach polskich Sił Powietrznych. Prezydencki Tupolew Tu-154M Lux o numerze bocznym 101 pochodził z początku lat 90. Został wyprodukowany w zakładach lotniczych w Kujbyszewie w dawnym ZSRR. Od tamtej pory wielokrotnie go remontowano. Warto zaznaczyć, że maszyna zaliczała się do 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

Tupolew odbywał lot na trasie Warszawa-Smoleńsk. Przelot był wyjątkowy. Miał status HEAD, co oznaczało, że na pokładzie znajdowała się głowa państwa.

Choć od tragedii minęło już 8 lat, wielu Polaków i rodzin ofiar wypadku nie może się pogodzić z tym, co się stało. Jedni doszukują się spisków, inni uważają, że do katastrofy doszło z przyczyn niezależnych od ludzi. Przedstawiamy czynniki, które najprawdopodobniej miały decydujące znaczenie w chwili upadku Tupolewa.

Następna strona