Zostali skazani na śmierć. Nie zgadniesz, o co poprosili na koniec!

Autor Andżelika Wróblewska - 12 Czerwca 2019

Kara śmierci nadal jest stosowana w 31 stanach Ameryki Północnej. Więźniowie, którzy są na nią skazani, zazwyczaj mają możliwość wybrania ostatniego posiłku. Niektórzy zażyczyli sobie wyszukane dania, inni ostatni raz chcieli zasmakować ulubionych przekąsek. Aż ciężko sobie wyobrazić co musi czuć człowiek, który wie, że zaraz zostanie uśmiercony i musi wybrać sobie danie, które zje jako ostatnie w życiu. Przedstawiamy ostatnie posiłki więźniów, widok niektórych skłania do refleksji.

Kara śmierci to morderstwo popełnione z największą premedytacją - powiedział kiedyś Albert Camus. Dlatego też w wielu krajach została już zniesiona. Do 2017 roku 142 kraje zniosły karę śmierci w prawie lub w praktyce, ale w 56 krajach stosuje się ją nadal. Odnotowano co najmniej 993 egzekucje w 23 krajach (nie licząc Chin, gdzie, jak się przypuszcza, wykonano tysiące egzekucji, a konkretna liczba jest objęta państwową tajemnicą), a w celach śmierci przetrzymywano ponad 20 000 osób.

W Ameryce kara śmierci obowiązuje do dziś. Wykonuje się ją poprzez podanie skazanemu zastrzyku z trucizną. Przed śmiercią więźniowi przysługuje przywilej wybrania sobie ostatniego posiłku.

Fotograf Henry Hargreaves postanowił ukazać, jak wielu amerykańskich więźniów zginęło w 2016 roku. Wydał serię książek zatytułowanych „Rok zabijania". Zamieścił tam fotografie, na których odtworzył ostatnie posiłki osadzonych. Jego głównym założeniem jest edukowanie ludzi w zakresie stosowania kary śmierci.

Razem z redakcją Pikio przedstawiamy ostatnie posiłki więźniów w celi śmierci z 2016 roku.

Kliknij "Następna Strona".

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News