Ile zarabia Jurek Owsiak? Hejterzy WOŚP spalą się ze wstydu, gdy poznają prawdę

Jurek Owsiak zdradził, ile zarabia na WOŚP
Screen/ YouTube/ Onet News
Wstecz

1 z 9

Dalej

Jurek Owsiak zdradził, ile zarabia na WOŚP.

Jurek Owsiak kieruje Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy już od 26 lat. Od 1993 roku, w jedną ze styczniowych niedziel, już tradycyjnie organizowany jest Finał wielkiej, ogólnopolskiej zbiórki. WOŚP to prawdziwy fenomen społeczny - ma ogromną skalę oddziaływania, cieszy się zaufaniem, a czerwone serduszko stało się rozpoznawalnym na świecie symbolem. Działalność Owsiaka wiąże się jednak także ze sporymi kontrowersjami, szczególnie jeśli chodzi o pieniądze.

Od kilku lat Jurek Owsiak i WOŚP są bardzo mocno krytykowane, głównie przez środowiska prawicowe. Kulminacją niechęci wobec szefa organizacji była decyzja o zaprzestaniu transmisji z Finałów WOŚP na antenie Telewizji Publicznej. Jakie zarzuty mają przeciwnicy Owsiaka? Chodzi głównie o jego zarobki. Lider Orkiestry oskarżany jest o czerpanie znacznych dochodów z darowizn, jakie zbierane są podczas finałów. Prawicowe środowiska z niechęcią patrzą również na organizowany przez Owsiaka od 1995 roku festiwal - Pol'and'rock, znany dawniej jako "Przystanek Woodstock".

Niechęć do Owsiaka i WOŚP przybierała czasem absurdalne formy. W 2017 roku szerokim echem odbiła się sprawa manipulacji w TVP: w postprodukcji wymazano charakterystyczne serduszko, które na kurtce miał naklejone rozmówca stacji, poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Myrcha. 

- W imieniu milionów Polaków, którzy grają z nami, żądam, aby nam nie przeszkadzać - tak Jurek Owsiak apelował do przeciwników WOŚP przed 23. Finałem. 

Krytyka i oskarżenia wobec organizacji i jej lidera jednak nie gasną, przeciwnie - każdego roku wydaje się, że atmosfera jest coraz gęstsza.

- Na szczęście nasze urządzenia nie mają czipa, który rozpoznaje złego lub dobrego człowieka i leczą wszystkich - mówił gorzko lider Orkiestry, zapewniając, że każdy krytykujący jego zbiórkę może liczyć na pomoc w przypadku choroby.

Zdaniem Łukasza Fołtyna zbiórki WOŚP mają o tyle negatywne skutki, bo dyskredytują w świadomości Polaków rolę NFZ.

- Spustoszenie w świadomości społeczeństwa robi Jurek Owsiak, dlatego uważam go za największego szkodnika służby zdrowia i chorujących - mówił, zaznaczając, że logo WOŚP jest bardziej widoczne na szpitalnych urządzeniach, więc automatycznie ludziom wydaje się, że bez corocznej zbiórki polska służba zdrowia by upadła.

Na reakcję Owsiaka w tej sprawie nie trzeba było długo czekać. 

- Tym, którzy nadal grają z nami – kłaniam się nisko, dziękuję i nie dajmy sobie po raz kolejny odebrać przez te swary i kłótnie czegoś, co tak bardzo łączy miliony Polaków. Nie podoba się – nie musisz grać. Ale błagam – nie przeszkadzaj - odparł na te zarzuty Jurek Owsiak.

Być może zmęczony powtarzającymi się oskarżeniami o wyciąganie pieniędzy ze zbiórek dla własnych korzyści, lider WOŚP opublikował szczegółowe zestawienie zarobków, jakie dostają pracownicy w jego organizacji. Tym samym ujawnił, ile tak naprawdę zarabia na działalności związanej z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

Kliknij "Następna Strona" żeby zapoznać się z pierwszym.

Następna strona