Jan Paweł II w walce z mafią. Katolicy do dziś podziwiają jego odwagę

JP2
Youtube.com/David Dziena
Reklama
Wstecz

1 z 7

Dalej

Jan Paweł II w ciągu 26 lat swojego pontyfikatu nie unikał poruszania ważnych społecznie kwestii. Wśród nich znalazł się problem przestępczości zorganizowanej. Jego apel do członków Cosa Nostry do dziś zachwyca odwagą i bezkompromisowością. W naszej galerii zebraliśmy fakty na temat tego, jak papież odnosił się do działalności zorganizowanych grup przestępczych i jak ich przedstawiciele się odnosili się do jego słów.

Pontyfikat papieża Polaka obfitował w wiele przełomowych wydarzeń i niezapomnianych gestów. Jan Paweł II odegrał istotną rolę m.in. w procesach poprzedzających upadek żelaznej kurtyny i ekumenicznym dialogu pomiędzy największymi religiami, a także zainicjował Światowe Dni Młodzieży. Wszyscy pamiętamy jego wizyty w synagodze, meczecie, a także pod Ścianą Płaczu. Wśród najważniejszych momentów sprawowania przez niego władzy papieskiej trudno zapomnieć o apelu, jaki wystosował do członków Cosa Nostry na Sycylii w maju 1993 r.

Działalność przestępczości zorganizowanej stanowi poważne wyzwanie dla społeczności międzynarodowej zarówno w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym. Trudno wyliczyć negatywne skutki działań tak dużych organizacji jak włoskie N'drangheta, Cosa Nostra czy Camorra. Zabójstwa na zlecenie, handel narkotykami, korupcja, haracze, wymuszenia to tylko niektóre zjawiska, jakie wiążą się z działalnością najpotężniejszych grup przestępczych. Rozwijają one swoje biznesy na całym świecie, czerpiąc z nich nierzadko wielomilionowe zyski.

Papież Polak wykazał się nie lada odwagą, gdy na początku lat 90. zwrócił się do członków mafii z niecodziennym apelem. Jan Paweł II otwarcie mówił w nim o problemach i zagrożeniach, jakie stwarza włoska mafia.

-Bóg powiedział "Nie zabijaj". Żaden człowiek, żadne ugrupowanie, żadna mafia nie może zmienić ani podeptać tego świętego prawa Boskiego - mówił papież w sycylisjkim Agrigento, wzywając mafiosów do nawrócenia.

O otwartym sprzeciwie, jaki Jan Paweł II wyraził względem działań mafii mówi się do dziś. Jego działania nie przeszły bez echa, także w środowiskach mafijnych. W naszej galerii prezentujemy fakty na temat specyficznej walki z mafią, jakiej podjął się Karol Wojtyła w ważnym okresie swojego pontyfikatu.

 (Przewiń stronę w górę i kliknij "NASTĘPNE".)

Następna strona