Jan Paweł II w ostatnich chwilach życia. Szokujące fakty poruszyły Polaków

Papież
Youtube.com/David Dziena
Wstecz

1 z 10

Dalej

Jan Paweł II zmarł w wieku 84 lat w kwietniu 2005 roku i został ogłoszony świętym w 2014 roku. Ciężko chorował przez 12 lat swojego życia. Razem z redakcją Pikio, przygotowaliśmy specjalnie dla Was ostatnie momenty papieża Polaka.

Wybór Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku zszokował świat katolicki. Nikt nie spodziewał się, że 58-letni biskup krakowski zostanie głową Kościoła. Bardzo szybko stał się jedną z najbardziej znanych twarzy na świecie. Jego stanowisko wobec reżimu komunistycznego w Polsce przyniosło mu ogromny szacunek. Szlak jego papieskich pielgrzymek objął ponad 120 krajów. Wśród katolików zapracował sobie na reputację bojownika o wolność i prawa człowieka.

Krytycy zarzucali mu skrajny konserwatyzm, a jego wypowiedzi na temat aborcji, antykoncepcji i praw kobiet budziły kontrowersje.

Karol Wojtyła urodził się pod Krakowem w 1920 roku. W młodości kochał sport, a przede wszystkim piłkę nożną i narciarstwo. Miał też wielką słabość do teatru. W pewnym momencie poważnie się zastanawiał nad karierą aktorską. Przyjmując imię Jan Paweł II, zapowiedział nadejście nowej ery katolickiej. Wielu ludzi uważało go za jednego z najbardziej rozpoznawalnych liderów Kościoła katolickiego. Skupiał się na podróżach. Papież zwrócił się z prośbą o pokojowe rozwiązanie kwestii Falklandów.

Od lat 90. borykał się z problemami zdrowotnymi. Papież Jan Paweł II miał 73 lata, gdy zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. To było niczym zrządzenie losu, ponieważ człowiek, który cały czas podróżował po różnych częściach świata i był aktywny, nagle stał się niepełnosprawny. Przez to miał ogromne ograniczenia i trudności m.in. z poruszaniem się. Jego mowa była mniej wyraźna, choć nadal zrozumiała. Nawet w okresie ciężkiego rzutu choroby próbował zwrócić uwagę ogółu na jej istotę i szukał na nią skutecznego lekarstwa.

Jan Paweł II walczył z tą przypadłością przez 12 lat. W końcu zmarł na powikłania infekcji 2 kwietnia 2005 roku. Oto jak wyglądały jego ostatnie chwile.

Następna strona