Jan Paweł II w Izraelu. Echa bolesnej wizyty pobrzmiewają do dziś

Przechwytywanie 11
Youtube.com/AP Archive
Reklama
Wstecz

1 z 10

Dalej

Jan Paweł II odwiedził Izrael w 2000 r. Publicznie przeprosił za prześladowania Żydów przez katolików na przestrzeni wieków, w tym za Holokaust. Spędził w Izraelu aż pięć dni. Wizyta ta obfitowała w znaczące gesty i słowa. Przedstawiamy najważniejsze momenty jednej z najważniejszych pielgrzymek papieża Polaka.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Miał tam wielu przyjaciół pochodzenia żydowskiego. Był też naocznym świadkiem Holokaustu. Na kilka miesięcy przed wojną Wojtyła uratował wygłodzoną 13-letnią Żydówkę na stacji kolejowej. Przeniósł ją do wagonu, którym jechał, nakarmił i okrył płaszczem.

Kiedy Wojtyła był jeszcze biskupem, brał udział w Soborze Watykańskim II, zwołanym przez papieża Jana XXIII. Zmodernizował on aspekty praktyki i doktryny Kościoła. Rada radykalnie zmieniła także stosunki Kościoła z narodem żydowskim, kiedy wydała deklarację Nostra Aetate w 1965 r. Oczyściła ona Żydów z odpowiedzialności za śmierć Jezusa, zrzekła się tradycyjnego twierdzenia, że ​​Żydzi zostali odrzuceni przez Boga, potępiła antysemityzm. Wezwała także do "wzajemnego zrozumienia i szacunku" między katolikami i Żydami.

Po konklawe w październiku 1978 r. Jan Paweł II wkładał mnóstwo energii w poprawę stosunków między Żydami i katolikami. Spotykał się z przywódcami żydowskimi, wielokrotnie potępiał antysemityzm, upamiętniał Holocaust i nawiązywał stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

Jeden z jego pierwszych aktów pojednania miał miejsce podczas jego wizyty w Polsce w 1979 r. Ukląkł wtedy i modlił się w Oświęcimiu. Siedem lat później, 13 kwietnia 1986 r., odbył jeszcze bardziej dramatyczną podróż. Udał się na drugą stronę Tybru, do Wielkiej Synagogi w Rzymie. Stał się jednocześnie pierwszym papieżem, który tego dokonał. Tam serdecznie przyjął naczelnego rabina Rzymu, Elio Toaffa, i określił Żydów jako braci chrześcijan.

Papież Jan Paweł II przybył do Izraela 21 marca 2000 r., gdzie odbył niezapomnianą pięciodniową pielgrzymkę. Podczas wizyty odwiedził święte miejsca i spotkał się z przywódcami politycznymi Izraela i rabinami. Chociaż podobno wycieczka skupiała się na religii, papież poruszał także kwestie polityczne, błogosławiąc Izrael i przepraszając za grzechy popełnione przez chrześcijan przeciwko Żydom. Oto najważniejsze chwile tej wizyty.
(Przewiń stronę w górę i kliknij "NASTĘPNE".)

Następna strona