Jan Paweł II i tajemnice Całunu Turyńskiego. Katolicy do dziś są pod wrażeniem jego słów

JP2 czyta
Flickr.com/John Mosbaugh; Youtube.com/Krzysztof Łukaszewicz
Wstecz

1 z 9

Dalej

Jan Paweł II w ciągu dwudziestu siedmiu lat swojego pontyfikatu poruszył wiele ważnych kwestii. Odniósł się także do Całunu Turyńskiego, który od zawsze wzbudzał liczne kontrowersje wśród uczonych. Jego słowa odbiły się szerokim echem i do dziś często są przytaczane w dyskusjach na temat autentyczności relikwii.

Całun Turyński to wyjątkowy artefakt. Przechowuje się go w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela w Turynie (Włochy). Płótno, w które według chrześcijańskiej tradycji owinięty był Jezus Chrystus, od wieków rozpala wyobraźnię zarówno wiernych, jak i uczonych. Trudno zliczyć rozmaite badania, jakim został poddany ten kawałek materiału. Mimo że przedmiotem zainteresowania naukowców stał się już pod koniec XIX w., wiele zagadnień z nim związanych wciąż pozostaje tajemnicą, w tym sposób powstania wizerunku mężczyzny na tkaninie.

Watykan nigdy oficjalnie nie potwierdził autentyczności Całunu, co jednak nie przeszkadza katolikom traktować go w ten sposób. Co pewien czas słyszymy o kolejnych sensacyjnych doniesieniach ludzi nauki, które mają dowodzić prawdziwości słynnego płótna lub ją ostatecznie przekreślać. Choćby w połowie ub.r. media obiegła wiadomość o opublikowanych na łamach “Journal of Forensic Sciences” wynikach eksperymentów z wykorzystaniem tzw. analizy śladów krwawych. Na ich podstawie autorzy doszli do wniosku, że plam na płótnie nie mógł odcisnąć leżący lub ukrzyżowany człowiek.

Odnośnie Całunu Turyńskiego stanowisko zajął sam Jan Paweł II. Papież Polak wygłosił niezwykle poruszającą mowę na temat istoty otaczanego czcią płótna w maju 1998 r. w katedrze turyńskiej.

-Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego, wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia. Tajemniczy urok Całunu każe nam pytać o związek między świętym płótnem a historycznymi wydarzeniami z życia Jezusa - powiedział do zgromadzonych Jan Paweł II. W dalszej części swojej pamiętnej wypowiedzi papież nazwał materiał “orędziem cierpienia i miłości, śmierci i życia wiecznego”.

Echo słów wypowiedzianych wówczas przez Jana Pawła II w pewnym sensie pobrzmiewa do dziś. Stanowią one źródło inspiracji dla każdego, kto pragnie zgłębić prawdę o Całunie Turyńskim. Wciąż jednak cudowne płótno skrywa przed nami wiele tajemnic. Zapraszamy do naszej galerii wszystkich, którzy chcą poznać największe z nich.

Następna strona