Jan Paweł II i kobiety jego życia. O tym, co go z nimi łączyło się nie mówi, przedostatnie zdjęcie odbiera mowę

Jana Paweł II
Wikimedia
Wstecz

1 z 13

Dalej

Jan Paweł II zmarł w kwietniu 2005 roku w wieku 84 lat. Po wyborze w 1978 roku był pierwszym papieżem niepochodzącym z Włoch od 455 lat. Mimo że do końca swoich dni żył w celibacie, na jego życie miało wpływ kilka kobiet. Przedstawiamy relacje papieża Polaka z kobietami, które były dla niego szczególnie ważne.

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, małym mieście oddalonym o 50 km od Krakowa. Był najmłodszym z trojga dzieci. Jego matka zmarła w 1929 roku. 

Po ukończeniu liceum dostał się na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w 1938 roku. Niedługo potem hitlerowcy zamknęli uniwersytet. Młody Karol przez cztery lata musiał pracować w kamieniołomie, a następnie w fabryce chemicznej Solvay, aby zarabiać na życie i uniknąć deportacji do Niemiec. W tym czasie poznał kobietę, do której wzdychał przez kilka tygodni. Jak wspominał, było to czysto platoniczne uczucie. Był niezwykle przystojnym i inteligentnym młodym mężczyzną. Wywoływał silne emocje u przedstawicielek płci pięknej. Jego przyjaciel i francuski biograf Bernard Lecomte pisał kiedyś o tym, że łączyły go bliskie relacje z jedną z licealistek.

Kardynałowie wybrali go na papieża na konklawe w dniu 16 października 1978 r. Przyjął wtedy imię Jana Pawła II. Kilka dni później uroczyście zainaugurował swoją posługę Piotrową jako 263. następca apostoła. Jego pontyfikat był jednym z najdłuższych w dziejach Kościoła, trwał prawie 27 lat. Ku zdziwieniu wiernych pewna kobieta miała ogromny wkład w jego encykliki. Jej obecność w życiu Jana Pawła II niepokoiła Watykan, który ostatecznie odsunął ją od wszelkich prac filozoficzno-naukowych.

Kwestie relacji Karola Wojtyły z przedstawicielkami płci pięknej wciąż pozostają w Polsce pewnym tematem tabu. Warto jednak wiedzieć, że papież Polak miał w swoim życiu panie, z którymi łączyły go szczególnie silne więzi. Jaki był charakter jego relacji z nimi? Przedstawiamy najważniejsze kobiety w życiu Jana Pawła II.

Kliknij "Następna Strona".

 

Następna strona