Jan Paweł II w ostatnich chwilach życia. 9 zdjęcie będzie prawdziwym wstrząsem dla Katolików

Autor Andżelika Wróblewska - 24 Grudnia 2018

Jan Paweł II zmarł w wieku 84 lat w kwietniu 2005 roku i został ogłoszony świętym 9 lat po swojej śmierci. Po wyborze w 1978 roku był pierwszym papieżem niepochodzącym z Włoch od 455 lat. Przez ostatnie 12 lat swojego życia walczył z uciążliwą chorobą, która uniemożliwiała mu wypełnianie swoich obowiązków. Przedstawiamy ostatnie momenty papieża Polaka, przez które aż łza kręci się w oku.

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, małym mieście oddalonym o 50 km od Krakowa. Był najmłodszym z trojga dzieci. Jego matka zmarła w 1929 roku.

Po ukończeniu liceum dostał się na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w 1938 roku. Niedługo potem hitlerowcy zamknęli uniwersytet, do którego uczęszczał. Młody Karol przez cztery lata musiał pracować w kamieniołomie, a następnie w fabryce chemicznej Solvay, aby zarabiać na życie i uniknąć deportacji do Niemiec.

W 1942 roku postanowił wstąpić do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. W okresie od kwietnia 1945 do sierpnia 1946 pracował na uczelni jako asystent i prowadził seminaria z historii dogmatu. Pracę magisterską zatytułowaną "Pojęcie środka zjednoczenia duszy z Bogiem w nauce św. Jana od Krzyża" napisał na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wybór Karola Wojtyły na papieża zszokował świat katolicki. Nikt nie spodziewał się, że 58-letni biskup krakowski zostanie głową Kościoła. Bardzo szybko stał się jedną z najbardziej znanych twarzy na świecie. Jego stanowisko wobec reżimu komunistycznego w Polsce przyniosło mu ogromny szacunek. Szlak jego papieskich pielgrzymek objął ponad 120 krajów. Wśród katolików zapracował sobie na reputację wojownika o wolność i prawa człowieka.

Krytycy zarzucali mu skrajny konserwatyzm, a jego wypowiedzi na temat aborcji, antykoncepcji i praw kobiet budziły kontrowersje.

W młodości kochał sport, a przede wszystkim piłkę nożną i narciarstwo. Miał też wielką słabość do teatru. W pewnym momencie poważnie się zastanawiał nad karierą aktorską. Przyjmując imię Jan Paweł II, zapowiedział nadejście nowej ery katolickiej. Wielu ludzi uważało go za jednego z najbardziej rozpoznawalnych liderów Kościoła katolickiego. Skupiał się na podróżach, które sprawiały mu niesamowitą przyjemność.

Już od lat 90. borykał się z problemami zdrowotnymi. Papież Jan Paweł II miał 73 lata, gdy zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. To było potwornym ciosem, ponieważ człowiek, który cały czas podróżował po różnych częściach świata i był aktywny, nagle stał się niepełnosprawny. Przez to miał ogromne ograniczenia i trudności m.in. z poruszaniem się. Jego mowa była mniej wyraźna, choć nadal zrozumiała. Nawet w okresie ciężkiego rzutu choroby próbował zwrócić uwagę ogółu na jej istotę i szukał na nią skutecznego lekarstwa.

W ostatnich latach pontyfikatu Jan Paweł II musiał ograniczyć swoją aktywność ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Postępująca choroba oraz przebyte w latach 90. operacje znacznie nadszarpnęły zdrowie papieża, jednak pomimo tego nie rozważał możliwości rezygnacji. Od 2003 roku jego stan nie pozwolił mu już poruszać się w pozycji stojącej, więc pokazywał się publicznie, wyłącznie siedząc.

Mimo choroby, usiłował doprowadzić do powstrzymania inwazji na Irak. Z tego powodu 13 stycznia 2003 roku Jan Paweł II apelował do przedstawicieli korpusu dyplomatycznego o pokój w Iraku: "Nie wolno się uciekać do wojny, nawet gdy chodzi o tzw. dobro wspólne". Zaznaczał, że wojna jest zawsze porażką ludzkości i jedynie w skrajnej ostateczności oraz na bardzo rygorystycznych warunkach może być ona ogłaszana. Potępił wszelkie formy przemocy, w tym przede wszystkim terroryzm.

Papież do ostatnich dni starał się dzielnie pełnić powierzoną mu służbę. Osoby przebywające w jego towarzystwie wspominały, że zawsze był człowiekiem pełnym optymizmu. Słyną z niebywałego poczucia humoru i ogromnego serca, którym darzył każdego.

Jego śmierć była ogromną stratą i wstrząsnęła wiernymi na całym świecie. Przedstawiamy, jak wyglądały jego ostatnie chwile przed śmiercią, niektóre fakty są szokujące.

Kliknij "Następna Strona".

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News