Papież nie chciał o nich mówić. 8 najgłośniejszych cudów Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

Cuda
Pixabay
Reklama
Wstecz

1 z 10

Dalej

Jan Paweł II został uznany za świętego Kościoła katolickiego w kwietniu 2014 roku. Proces ten był okazją do przeglądu cudów, jakie wiązały się z osobą papieża Polaka, a o których on za życia raczej nie chciał wspominać. Przedstawiamy niezwykłe historie, które obiegły świat jeszcze zarówno w czasach pontyfikatu Karola Wojtyły, jak i po nim.

Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu dokonał wielu przełomowych wydarzeń, które w pamięci wiernych utkwiły na długo. Uczynił także wiele niezapomnianych gestów oraz odegrał istotną rolę między innymi w walkach pomiędzy największymi religiami. Zainicjował również Światowe Dni Młodzieży, które są kontynuowane do dziś. Wierzący doskonale pamiętają jego liczne wizyty w synagodze, meczecie, a także pod Ścianą Płaczu. Wśród najważniejszych momentów sprawowania przez niego władzy papieskiej trudno zapomnieć o cudach, które są mu przypisywane.

Urodzony w Polsce w 1920 roku, Karol Wojtyła wychowywał się w burzliwych czasach. Jako młody człowiek przeżył brutalną nazistowską okupację Polski. Był świadkiem wielu okrucieństw. To właśnie w czasie wojny podjął decyzję o rozpoczęciu nauki w seminarium duchownym i musiał robić to potajemnie. Wtedy też próbował pomagać żydowskim przyjaciołom w ucieczce przed prześladowaniami.

Po klęsce hitlerowskich Niemiec, ​​w Polsce zapanował nowy ustrój społeczno-gospodarczy. Wojtyła był często podsłuchiwany przez urzędników państwowych. Mimo to młody duchowny zyskał dobrą reputację. Był inteligentny, charyzmatyczny i inspirował wielu swoich młodych studentów. Szybko awansował w strukturach Kościoła katolickiego. W wieku 38 lat został najmłodszym biskupem w Polsce.

W 1978 roku po śmierci papieża Pawła VI i Jana Pawła I (po zaledwie 33 dniach) Karol został wybrany na papieża, jednocześnie stając się jedną z najmłodszych głów Kościoła w dziejach. Jego pierwsza wizyta w ojczystym kraju w 1978 roku wzbudziła sensację i zebrała nieprzebrane tłumy. Uznano wtedy, że inicjuje on ruch solidarnościowy i zapewnia moralne wsparcie tym, którzy pragną położyć kres sowieckiej władzy.

Podczas swojego pontyfikatu dokonał wielu rzeczy. Był znany ze swojego dobrego serca i chęci pomocy innym w każdej sytuacji, papież zawsze znalazł czas na to, żeby się za kogoś pomodlić. Niektóre z jego czynów zostały uznane za cud, stąd też wierni domagali się o kanonizację papieża Polaka.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Jana Pawła II rozpoczął się żądaniem santo subito, czyli "święty natychmiast". Ten zwrot pojawiał się na licznych transparentach zgromadzonych osób podczas uroczystości pogrzebowych papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Watykanie 8 kwietnia 2005 roku. W ten sposób wierni Kościoła katolickiego domagali się od przyszłego papieża, jeszcze przed jego wyborem, aby niezwłocznie po rozpoczęciu nowego pontyfikatu podjął procedurę zmierzającą do kanonizacji Jana Pawła II. Zwrot ten nawiązuje do tradycji chrześcijańskiej.

Już 9 maja 2005 roku papież Benedykt XVI również skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i ogłosił, że nie widzi przeszkód, żeby proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się natychmiast, bez zachowania wymaganego pięcioletniego okresu. Formalnie proces rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku, kiedy zaprzysiężeni zostali członkowie trybunału beatyfikacyjnego.

1 maja 2011 roku nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie. Nabożeństwo prowadził papież Benedykt XVI, na uroczystą mszę przybyło kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata. Liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwie jest szacowana na 1,5 mln osób, w tym trzysta tysięcy Polaków.

Niektórzy, sceptycznie nastawieni katolicy, kwestionują słuszność beatyfikacji. Podważają zarówno prawdziwość cudu, jak i to czy powinien on być przypisywany Janowi Pawłowi II, czy raczej modlitwom do innych świętych. Również krytycznie oceniano pośpiech beatyfikacji w świetle skandalu nadużyć seksualnych w Kościele katolickim. Jan Paweł II miał na swoim koncie kilka oskarżeń, między innymi o nierozpoznanie znaczenia nadużyć seksualnych w Kościele katolickim i przyzwolenie biskupom diecezjalnym na przenoszenie księży pedofilów pomiędzy parafiami zamiast zgłaszania ich przestępstw odpowiednim władzom.

To, czy Jan Paweł II rzeczywiście zasługuje na tytuł świętego, jest już teraz tylko i wyłącznie kwestią indywidualną każdego. Niektórzy uważają, że jak najbardziej, inni z kolei są tym faktem mocno oburzeni. Przedstawiamy najgłośniejsze cuda, które są mu przypisywane i które przyczyniły się do tego, że jest teraz Świętym.

Kliknij "Następna Strona".

Następna strona