Aż ciężko w to uwierzyć! Pradawne polskie imiona powracają do łask, brzmią kuriozalnie

imię dla dziewczynki
Pixabay.com/ @endphp
Reklama
Wstecz

1 z 9

Dalej

Imię dla dziewczynki zawsze przysparza rodzicom problemów, podobnie z resztą jak imię dla chłopczyka. Wiele osób szuka oryginalnych pomysłów i inspiracji, sięgając do różnych źródeł. Świeżo upieczeni rodzice zachodzą w głowę jak nazwać swoją pociechę. Okazuje się, że nie ma sensu daleko szukać, bo wystarczy przyjrzeć się pradawnym polskim imionom, które wracają do łask i cieszą się w ostatnim czasie ogromną popularnością. Przedstawiamy te najpiękniejsze.

Imię dla dziewczynki jest trudnym wyborem dla młodych rodziców. Z pierwszego imienia korzysta się na co dzień, więc warto zadbać o to, żeby ładnie brzmiało i miało jakieś znaczenie. Nietypowy wybór może odbić się na przyszłości dziecka, dlatego warto rozsądnie podejść do podjęcia decyzji, żeby nie wyrządzić krzywdy swojemu potomkowi.

Staramy się, żeby podjęta przez nas decyzja była oryginalna i jedyna w swoim rodzaju. Każdy chciałby, żeby jego pociecha wyróżniała się wyjątkowym imieniem.

Przy wyborze imienia dla dziecka często biorą górę osobiste sentymenty. Zdarza się, że decydujemy się na nazwanie swojego potomka imieniem kogoś bliskiego, bądź kogoś z rodziny. Stąd też moda na powrót dawnych polskich imion, które nosiły nasze prababcie.

Staropolskie imiona są pochodzenia słowiańskiego, które swój początek zwykle miały w przedchrześcijańskiej tradycji. Były tworzone ze słów używanych w języku staropolskim i były powiązane ze słowiańską magią i zwyczajami. Często imię dla dziewczynki powstawało przez dodanie do męskiego imienia końcówki -a.

Nie tak dawno temu panowała moda na nadawanie dzieciom zagranicznych imion. Wtedy młode mamy oszalały i w wyniku tego pojawiło się dosyć sporo różnych, dziwnych, zapożyczonych imion.

Teraz coraz częściej spotykamy się z takimi imionami jak Antoni, Zosia, Basia czy Bogusław i coraz bardziej zaczynamy się do nich przekonywać. Chociaż mogłoby się nam wydawać, że wyszły z mody dawno temu, to nadal brzmią świetnie i niosą za sobą duże znaczenie.

Przedstawiamy listę staropolskich imion, o których prawdopodobnie większość nawet nie słyszała, a mogą stanowić inspirację dla przyszłych rodziców. 

Kliknij "Następna Strona".

Następna strona