Ile naprawdę zarabiają Polacy w Niemczech? Wstrząsające fakty

polacy w niemczech
Pixabay.com/skeeze
Reklama
Wstecz

1 z 13

Dalej

Według badań GUS ponad 2,5 milionów Polaków emigrowało za granicę w 2016 roku. Prawie co dziesiąty Polak wyjeżdża w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Jest to spowodowane dużą różnicą czynnika rozwoju gospodarczego pomiędzy naszym krajem a tymi, które są najczęściej wybierane przez polskich emigrantów. Oto wstrząsające fakty, przez które tylu Polaków wybrało się za granicę.

Polacy za granicą żyją dużo dostatniej w porównaniu do tych, którzy zostali w ojczyźnie. Koszty życia na emigracji w poszczególnych krajach są porównywalne lub niewiele wyższe. Jeśli chodzi o zarobki, to te za granicą stanowczo przewyższają płace, które otrzymują Polacy na rodzimym gruncie gospodarczym. Według wszelkich badań, które są prowadzone, aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego Polacy emigrują? Oczywistą odpowiedzią, każdego badanego jest kwestia finansowa. Ponad 80 procent badanych Polaków wskazuje wyższe zarobki jako najważniejszy czynnik związany z decyzją o emigracji.

Krajami, które są najczęściej brane pod uwagę, są Niemcy, Austria, Norwegia i Wielka Brytania. Zarobki w dwóch pierwszych krajach stanowią wartość rzędu 10-12 tysięcy złotych miesięcznie. Najwyższe przelewy indywidualne zza granicy do Polski, czyli pieniądze wysyłane do rodziny od emigrantów kształtują się w kwocie ok. 900 euro miesięcznie i są to przelewy z Norwegii. Bardzo ważnym aspektem jest znajomość języków. Wielu Polaków bagatelizuje ten czynnik i liczy na łut szczęścia, jednak ten atut jest dość istotny, jeśli chcemy znaleźć dobrze płatną pracę.

Jak się okazuje, emigrantów nie są w stanie usatysfakcjonować wzrosty pensji w Polsce, które ostatnio wynikają z raportów Narodowego Banku Polskiego. Mimo najlepszej sytuacji gospodarczej w naszym kraju od lat wszystko wskazuje na to, że nie powinniśmy się spodziewać masowych powrotów Polaków z emigracji. Rodacy zza granicy oczekują od pracodawców pensji w wysokości przynajmniej 5-6 tysięcy złotych na rękę, co na chwilę obecną jest wizją nierealną. Prawdopodobnie musimy poczekać kilka lat, zanim sytuacja w naszym kraju przyrówna się do tej, jaka panuje w tych najbardziej rozwiniętych. Oto jak kształtuje się sytuacja finansowa Polaków za granicą.

 

Kliknij "Następna strona".

Następna strona

Komentarze 0

Ocena artykułu