20 wpadek i ciekawostek z "Gwiezdnych wojen". To cud, że ten film w ogóle powstał!

Gwiezdne Wojny
Pixabay
Wstecz

1 z 22

Dalej

Gwiezdne Wojny osiągnęły niebywały i niepodważalny sukces. 9 filmów, kilka seriali, stosy książek, gier i niezliczona ilość gadżetów. Star Wars to największa filmowa marka na świecie i kulturowy fenomen. Sam reżyser, George Lucas, nie spodziewał się tak ogromnego sukcesu całej sagi. Początki były bardzo trudne, a przeciwności losu ciągle narastały. To prawdziwy cud, że wszystko udało się zrealizować. Przedstawiamy 20 wpadek i ciekawostek z planu zdjęciowego jednego z najbardziej kasowych filmów.

Gwiezdne Wojny powstawały w latach 70., gdy zrealizowanie filmu z efektami specjalnymi graniczyło z cudem. Reżyser musiał się nieźle nagłowić, żeby urzeczywistnić swoją wizję. Chciał stworzyć coś, czego jeszcze nie było, więc realizacja tak dużego projektu była prawdziwym ryzykiem.

Podczas kręcenia filmu na planie zdjęciowym nie panowała przyjemna atmosfera pracy, nawet aktorzy w nim grający uważali film za absurdalny. Produkcja była mocno opóźniona względem planu, a przewidywany budżet został mocno przekroczony.

George Lucas nie był pewnym siebie reżyserem, który wierzył w to, że mu się uda i że z jego wizji rzeczywiście coś wyjdzie. Wpadł na ciekawy pomysł, jak zapewnić sobie finansowy sukces, niezależnie od wyniku. W tym samym czasie jego dobry przyjaciel ze studiów, Steven Spielberg, był w trakcie kręcenia swojego filmu ,,Bliskie spotkania trzeciego stopnia''. Po niedawnym sukcesie ,,Szczęk'' Spielberg był już cenionym reżyserem o wyrobionym nazwisku. W czasie przerwy w zdjęciach do Gwiezdnych wojen, Lucas odwiedził plan Bliskich spotkań.

- George przyjechał z planu Gwiezdnych wojen zupełnie zdruzgotany. Nie czuł, aby Wojny udało się zrealizować zgodnie z jego wizją. Wydawało mu się, że robi po prostu bajkę dla dzieci - Mówił Spielberg.

Po kilku dniach Lucas zrozumiał coś bardzo ważnego, ,,Bliskie spotkania" Spielberga będą dużo większym sukcesem niż jego Gwiezdne wojny. Był o tym tak bardzo przekonany, że postanowił się założyć ze Spielbergiem. Panowie obiecali sobie, że ten, którego film osiągnie większy sukces, podzieli się z drugim, dając mu 2,5% zarobku. Podsumowując, Spielberg nieźle się ustawił, bo film Lucasa cały czas przynosi dochód.

Niespodziewany sukces filmu, z którego stworzono później całą sagę, był zaskoczeniem dla wszystkich. Do dziś 5 części plasuje się na wysokich pozycjach rankingu 100 najbardziej dochodowych filmów.

Realizacja Georga Lucasa okazała się kulturowym fenomenem, który wpisał się bardzo mocno w historię kinematografii. Nie ma chyba na całym świecie takiego człowieka, który nie wiedziałby, czym są Gwiezdne Wojny. Każdy, nawet nie oglądając filmu zna tak kultowe postacie, jak Yoda, Vader czy Han Solo.

Przedstawiamy 20 najciekawszych faktów o Star Wars. Wpadki na planie i ciekawostki, o których mogliście wcześniej nie słyszeć. Niech moc będzie z Wami.

Kliknij "Następna Strona".

Następna strona